Radovanović: Rusija požurila sa registrovanjem vakcine protiv virusa korona 1Zoran Radovanović Foto: FoNet/ Ognjen Stevanovic

Epidemiolog Zoran Radovanović ocenio je da je Rusija požurila sa registrovanjem prve vakcine protiv korona virusa, i proglasila kraj trke sa samo 38 vakcinisanih dobrovoljaca u prvoj fazi kliničkog ispitivanja, a njenim stopama, kako je dodao, krenuli su i Kinezi.

Radovanović je na društvenoj mreži Fejsbuk opširno napisao šta treba da se zna o nastanku vakcine i njenoj bezbednosti i detaljno objasnio koliko je složeno njihovo kliničko istraživanje, preneo je N1.

On je naveo da je rasprostranjeno uverenje da je „prestiž motiv za rusku hitnju“, uz svesno preuzimanje rizika mogućih neprijatnih iznenađenja.

„Tačno je da Rusima godi vest da su, doduše kršenjem pravila igre, pretekli ostale takmace, ali taj ‘sportski’ uspeh je bio njihov efemeran i uzgredan cilj. Mnogo je važnija materijalna korist koju će time steći“, napisao je Radovanović.

On je ocenio da su Rusi „ekspresno“ registrovali svoju vakcinu i proglasili „kraj trke“ sa samo 38 vakcinisanih dobrovoljaca u prvoj fazi kliničkog ispitivanja

„Dakle, drastično su skratili treći stepen razvoja vakcine (klinička istraživanja), zbrzali su četvrti stepenik (licenciranje) i omogućili sebi peti korak (masovna proizvodnja). Tim putem sada su pohrlili i Kinezi“, naveo je Radovanović.

Sa već započetom proizvodnjom ruske vakcine, paralelno teče treća faza njenog kliničkog ispitivanja, dodao je i objasnio šta će biti ako se pokaže da su neželjena dejstva neprihvatljivo visoka.

„Pa, sve proizvedene količine tretiraće se kao sanitarni otpad. Moglo bi se reći ‘nikom ništa’, ali postoji strah da bi takav ishod otežao prihvatanje ostalih kandidata za vakcinu“, naveo je Radovanović.

Radovanović je podsetio da u Srbiji nijedan lek ne može da se primeni ukoliko ga ne odobri domaća Agencija za lekove i medicinska sredstva.

„Ona je do sada po pravilu odolevala pritiscima, pa joj se može verovati. Čovek bi se osećao lagodnije ukoliko bi novu vakcinu, bilo da dolazi sa istoka ili zapada, prethodno registrovali Evropska agencija za lekove iz Londona i američka Uprava za hranu i lekove“, naveo je Radovanović.

Kako je napisao, jedna od „malo prednosti“ siromaštva građana Srbije je to što će do dobre vakcine doći kada ona bude već primenjena na više miliona ljudi.

„To je najbolji prirodni eksperiment u koji se možemo pouzdati“, zaključio je Radovanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari