Pukovnik u penziji Žarko Radunković, bivši vojni ataše SRJ i SCG u Libiji, umro je prirodnom smrću usled infarkta u Ambasadi Srbije u Tripoliju, rečeno je Danasu u Ministarstvu spoljnih poslova.

Kako navode u MSP, Radunković je u subotu došao u srpsku ambasadu u Tripoliju i žalio se da mu je loše. U pomoć su mu pritekli zaposleni u Ambasadi i pozvali hitnu pomoć. Međutim, kada je ekipa lekara stigla, mogla je samo da konstatuje smrt.

Telo Radunkovića je prebačeno na Institut za patologiju gde je utvrđeno da je smrt nastupila usled zakrčenja krvnih sudova, odnosno infarkta, te da nema tragova spoljašnjeg ili unutrašnjeg krvarenja, navode u MSP, demantujući navode nekih medija da je pukovnik možda ubijen. Pokrenuta je procedura za transport Radunkovićevog tela i ono će, kako nam je rečeno, o trošku države biti dopremljeno u Srbiju u toku današnjeg dana.

Pojedini mediji juče su objavili da porodica penzionisanog pukovnika ne veruje da je Radunković umro prirodnom smrću, jer je bio „dobrog zdravlja“, te da su libijski pobunjenici smatrali da je on snage lojalne bivšem libijskom lideru Muameru Gadafiju snabdevao oružjem i plaćenicima.

Radunković je napisima doveden u vezu i s petoricom srpskih državljana koji su nedavno uhapšeni u Libiji pod optužbom da su strani plaćenici. Nuredin Surmani, predstavnik libijskog Prelaznog nacionalnog saveta u Srbiji, nedavno je izjavio za Danas da će zarobljenicima koji su uhvaćeni u Libiji i koji su optuženi da su strani plaćenici, a među kojima ima i Srba, biti suđeno, i to odmah pošto u utorak bude formirana nova Vlada i objavljen spisak ministara.

Večernji list je pisao da su pobunjenici prilikom oslobađanja zgrade libijskog osiguranja u Tripoliju u subotu ubili 85 stranih plaćenika, među kojima je bilo i 12 državljana Srbije. Međutim, Srbija nema zvaničnu potvrdu te informacije.

Nesvrstane veze

Penzionisani pukovnik Radunković bio je vojni ataše SRJ/SCG u Libiji od 2000. do 2005. Radio je za firmu Kofis koja je navodno izvozila oružje u Libiju. Firma je, prema nekim navodima, imala bliske poslovne veze s državama Pokreta nesvrstanih, pa je tako imala angažmane i s Gadafijem koji je bio zainteresovan, pored ostalog, i za kupovinu starih brodova ratne mornarice SCG. Zbog poslovanja firme Kofis navodno je bio ugrožen rad Jugoimporta SDPR, državnog preduzeća koje je imalo zvanični poslovni angažman s Libijom. Kako se navodi, Srbiji je zbog Kofisa bilo i zaprećeno embargom na izvoz oružja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari