Kada se pojavila fotografija Svetlane Medvedev na naslovnoj strani „Komersanta“ odmah su počele spekulacije o tome da li se ruske prve dame ponovo vraćaju u javni život? Krajem decembra prošle godine na naslovnoj strani „Komersanta“ osvanula je slika Svetlane Medvedev sa lijepom frizurom i skupocjenim švajcarskim satom na ruci. Do tada su je ruski građani znali samo po slikama iz crkve sa maramom na glavi.

Odmah su počele spekulacije – da li je sklopila ugovor sa švajcarskom firmom da reklamira njene satove? Mnogi su se sjetili jedne druge supruge koja je donosila mužu poene u inostranstvu, ali su je Rusi gledali sa podozrenjem – Raise Gorbačov, supruge posljednjeg generalnog sekretara Komunističke partije Sovjetskog saveza (KPSS) Mihaila Gorbačova.

Većina građana bila je podozriva, jer od vremena Lenjina i njegove žene Nadežde Krupskaje supruge su u ruskoj/sovjetskoj politici bile uglavnom beznačajne. Javnost nije znala gotovo ništa o privatnom životu generalnih sekretara Komunističke partije. „Dugo vremena tema ‘prve dame’ bila je praktično nezvanično zabranjena“, citira „Špigl onlajn“ istoričara Tamaru Kazakovu koja je 2007. godine osmislila izložbu „Prve dame Rusije u 20. vijeku“.

Jedna od najistaknutijih i najpoznatijih bila je Lenjinova supruga Nadežda Krupskaja. Kada ju je Vladimir IličUljanov sreo 1894. godine ona je bila većemancipovani marksista i objašnjavala je petrogradskim radnicima prednosti komunizma. Zbog toga se ubrzo našla u zatvoru.

Poslije Oktobarske revolucije postala je ministar obrazovanja, ali ju je poslije Lenjinove smrti Staljin uklonio iz javnog života. O njenoj imenjakinji – Nadeždi Alilujevoj, Staljinovoj supruzi, ne zna se gotovo ništa. Njeno samoubistvo 1931. zabilježeno je samo kratkom viješću u Pravdi.

Nina Hruščova putovala je sa Nikitom (od 1953. do 1964.) po svijetu, ali je u svojim cvjetnim haljinama prije ličila na rusku „babušku“ nego na prvu damu jedne od dvije nuklearne sile. „Nisam dovoljno važna da bih odgovarala na vaša pitanja, a u mojoj zemlji nije uobičajeno da se piše o suprugama javnih ličnosti“, rekla je jednom stranim novinarima.

Njena nasljednica na mjestu prve dame bila je Viktorija Brežnjev, koja je poznata po tome što je tokom 18 godina, koliko je Leonid bio na čelu KPSS, bila potpuno odsutna iz javnog života. Utoliko je bila upadljivija Raisa, koja je postala prva dama nakon što je poslije dva kratkotrajna mandata Černjenka i Andropova na čelo SSSR došao Mihail Gorbačov.

Figaro je o njoj pisao kao o „tajnom oružju“ Kremlja, Špigl joj je posvetio naslovnu stranu. Raisa je diplomirala filozofiju, bila je inteligentna i obrazovana, ali su joj Rusi zamjerali veliki uticaj na politiku muža i sklonost luksuzu u vrijeme kada je zemlja tonula. Onda je nestao Sovjetski Savez i u novoj Rusiji na snazi je bio stari obrazac kada je o suprugama riječ- niti se šta znalo o Naini, supruzi Borisa Jeljcina, niti o Ljudmili Putin. Ljudmila se koncentrisala na vaspitanje djece i borbu protiv psovki.

 

Ljubiteljka modnih revija

Tek sa Svetlanom Medvedev jedna prva dama ponovo se, pomalo, vraća u žižu javnosti. Istina, televizija je predstavlja kao skromnu i pobožnu, zabilježeno je da je dobila i više crkvenih priznanja, ali 43-trogodišnja Svetlana, ekonomista po obrazovanju, ostavlja utisak životne radosti i vitalnosti. Moskovske novine pišu da je češće na zabavama zvijezda i modnim revijama, nego na zvaničnim prijemima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari