Knjigu velikog mađarskog pisca Petera Esterhazija, “Dnevnik o gušterači” nedavno je objavila “Akademska knjiga”, u prevodu Vicka Arpada.
Ovu knjigu Esterhazi je počeo da piše u obliku dnevnika kad je saznao da boluje od neizlečive bolesti, od maja 2015. do marta 2016. „Rak, to je dobra početna reč“, uvodi Esterhazi čitaoca na prvoj stranici svog dnevnika u novi život. I potom, u tišini koju je ova rečenica stvorila, počinje da priča.
Pita se šta se može učiniti ako se telo, koje je dotad u potpunosti bilo u službi stvaranja, najednom okrene protiv pisanja? Kako beleži dane pisac čije je svako delo sazdano na neraspletivosti života i poezije? Šta se dešava s “ontološkom vedrinom”“ kad smrtna bolest postaje svakodnevna praksa? Da li se rak gušterače može napisati kao ljubav?
Peter Esterhazi (1950-2016), najznačajniji je predstavnik književne generacije koja je na scenu stupila početkom 1970-ih godina u Mađarskoj. Njegova dela nose sve karakteristike postmoderne proze – tehnika citata i montaže, autoreferencijalnost, metaiskaz itd.
S druge strane, pored složene izražajne forme, njegove tekstove odlikuju ogromna jezička snaga, igre reči, kovanice, peštanski žargon, ironično-parodijski ton, savršen humor i ponešto osobit pravopis. Bio je član “Mađarske akademije umetnosti”, “Nemačke akademije za jezik i književnost”, “Akademije umetnosti” u Berlinu i “Evropske akademije nauka, umetnosti i književnosti”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.