Vesna Rakić Vodinelić, porfesorka prava u penziji, ističe za Danas da su se od dolaska na vlast Srpske napredne stranke (SNS) i Aleksandra Vučića, karakteristike demokratije u Srbiji gubile i to ne postepeno, već primetno radikalno.
Komentarišući izveštaj najnoviji izveštaj Međunardnog instituta za demokratiju i izbornu podršku (IDEA) u kojem se navodi da je Srbija jedna od 10 država u kojima je zabeležen najveći pad demokratije, te da je naša zemlja sada hibridni režim, Rakić Vodinelić podseća da to nije jedini takav izveštaj.
– Slične ocene su objavile i druge relevantne međunarodne institucije. Rezultat je da se Srbija više ne smatra državom liberalne demokratije, kako je ocenjivanja pre 10 godina. Ocena nije iznenađujuća. Od dolaska na vlast SNS i Aleksandra Vučića, karakteristike demokratije su se gubile i to ne postepeno, već primetno radikalno. Ni sam Aleksandar Vučić, kao ni stranka koju vodi nisu krili autoritarne ambicije. Počelo je sa kršenjem ustavnog načela podele vlasti, preuzimanjem pravosudnih uloga i nadležnosti, nastavilo se sistematskim omalovažavanjem nezavisnih medija i promovisanjem tabloida u stranačka propagandna glasila, degradiranjem ideje građanina kao nosioca suvereniteta i prigušivanjem izvornog civilnog društva formiranjem GONG, vladinih nevladinih organizacija – objašnjava Rakić Vodinelić.
Kako ukazuje naša sagovornica, temelj demokratskog društva – dostojanstven, dobro i informisan građanin koji uživa sva ljudska prava skršen je i sad je građanin postao podanik.
– Paralelno da ovim procesima teče degradacija parlamenta koja je na prošlogodišnjim izborima kulminirala jednoumnim sastavom čiji je glavni zadatak, umesto donošenja zakona, stvaranje kulta ličnosti Aleksandra Vučića. Porazna je politička scena Srbije kojom dominira pokoreno građanstvo i autokrata koji fingira predsednika jedne republike, a ima stvarni položaj neograničenog vladaoca – ukazuje Rakić Vodinelić.
U privrednom smislu, dodaje ona, Srbija sve više zadobija kolonijalne obrise, “zato što se privatni interes kronističkih kompanija i njihova bliskost sa vladaocem bezočno prikazuju kao javni interes, koji ozakonjuje potčinjeni parlament”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.