Rano jutros počela evakuacija stanovnika sela Jasenovik kod Niša 1Foto: Skrinsot / N1

U selu Jasenovik kod Niša jutros je počela evakuacija stanovništva i domaćih životinja zbog potencijalne nezgode do koje bi moglo doći prilikom uklanjanja vagon- cisterni sa amonijakom, koje su 19. januara iskliznule iz šina i prevrnule se.

Prema najavi niškog Gradskog štaba za vanredne situacije, uklanjanje cisterni i otkanje amonijaka trebalo bi da traje dva dana.

Planirano je da građani Jasenovika, kojih je oko 400, krenu za Niš pre 10 časova, a da nakon toga započne sanacija ocisterni.

Na licu mesta bili su i pripadnici policije, koja je nadležna da do Niša preveze meštane koji nisu želeli da napuste selo.

Evakuisano stanovništvo biće zbrinuto u Nišu, u objektima Regionalnog centra za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju i Gerontološkog centra, navodi se u sinoćnom saopštenju Gradskog štaba za vanredne situacije, koji je potpisao Darko Bulatović, komandant Štaba i gradonačelnik Niša.

Gradski štab je prethodno saopštio da je kod javnog preduzeća „Železnice Srbije“ insistirao da „detaljno razmotri nastalu situaciju i primeni rešenje sanacije koje je najbezbednije po živote i zdavlje ljudi, domaćih životinja i životnu sredinu“.

Radnici Železnice se od 19. januura nalaze u ovom selu i rade na sanaciji pruge koja je prilikom iskliznuća oštećena u dužini od oko 300 metara.

Saobraćaj na relaciji Niš- Zaječar od tada je u prekidu.

U „Infrastrukturi železnica Srbije“ su saopštili da su iskliznula dva vagona- cisterne od ukupno 14, koliko je imao teretni voz prevoznika „NCL“ i da, kako je rečeno, amonijak nije iscureo iz njih, a građani i životna sredina nisu ugroženi.

Uzrok iskliznuća nije saopšten.

Meštani Jasenovika su kazali novinarima da ovo nije prva železnička nesreća u ataru sela i da se, kako su rekli, one dešavaju godinama, navodeći da je pruga stara, oštećena i zapuštena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari