Gubljenje posla i ostajanje bez ikakvih izvora prihoda, najčešći su razlozi za traženje socijalne pomoći. U poslednje vreme u Boru se vidovi socijalne pomoći gotovo svakodnevno uvećavaju, tako da je sada 530 korisnika materijalne pomoći, pedesetak više nego pre mesec dana.


Podaci borskog Centra za socijalni rad govore da među socijalno ugroženim čak 85 procenata čine romske porodice sa pet i više članova domaćinstva, dok materijalno obezbeđenje najviše koriste osobe bez stručne spreme ili sa trećim i četvrtim stepenom obrazovanja. Tokom prošle godine izdvojeno je svega 150 jednokratnih novčanih pomoći, iako se u proseku stotinak Borana mesečno javlja tražeći pomoć za kupovinu lekova, plaćanje komunalija ili troškova sahrane, navode u Centru za socijalni rad u Boru, napominjući da besparica u lokalnoj samoupravi otežava rad ove institucije. Socijalno ugrožena lica do prošle godine mogla su da računaju na obrok u narodnoj kuhinji koja je zatvorena iako je do pre par godina u njoj pripremano hiljadu obroka, da bi taj broj bio smanjen na 500, odnosno 350 obroka.

Inače, u Boru je na evidenciji nezaposlenih lica, prema decembarskim podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, 5.621 osoba, što je nešto manje od polovine ukupnog broja nezaposlenih u Borskom okrugu.

U Majdanpeku ponovo radi narodna kuhinja

Oko 200 korisnika sa područja opštine Majdanpek pre dan-dva, od kada je ponovo počela da radi narodna kuhinja, ima obezbeđen po jedan kuvani obrok i pola kilograma hleba dnevno. U majdanpečkom Crvenom krstu kažu da će, kako je planirano, od sledeće nedelje početi i distribucija lanč paketa za korisnike van Majdanpeka, a pravo na ovaj vid pomoći ima oko stotinu socijalno ugroženih osoba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari