Procenat devojaka na ETF-u je sličan sa procentom devojaka koje studiraju na američkom Stenfordu.
Prema podacima beogradskog Elektrotehničkog fakulteta, broj devojaka koje polažu prijemni na njihovom fakultetu iz godine u godinu raste, dok je u 2018. prešao jednu trećinu, tačnije 33 odsto.
Pozitivan trend počeo je posle 2011. godine, kada je broj devojaka prijavljenih na prijemni bio 20 odsto. Prema informacijama koje smo dobili od prodekana za nastavu, procenat upisanih veoma visoko korelira sa procentom prijavljenih za polaganje prijemnog.
Iako rast nije dramatičan, vrlo je pozitivno videti da se broj devojaka koje se interesuju za tehničke nauke i softversko inženjerstvo iz godine u godinu povećava i da postoji pozitivan trend rasta.
Ovaj procenat se nažalost još uvek ne preslikava i na tržište rada.
Prema našem poslednjem istraživanju programerske scene u Srbiji, programerke čine 12 odsto u ukupnom broju onih koji se bave ovom profesijom, a Srbija je u tom pogledu čak i bolje stojeća u odnosu na većinu drugih zemalja.
U istom istraživanju došli smo i do zaključka da formalno obrazovanje nije presudan faktor u tome kako će se ko snaći na tržištu rada, te su devojke duplo jače u formalnom obrazovanju od svojih kolega, dok muškarci imaju 30 odsto veće plate.
I na američkom Stenfordu, devojke čine 30 odsto studenata računarskih nauka, tako da podaci sa domaćeg ETF-a prijatno iznenađuju, ali svakako nas još uvek čeka dug put do jednakosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.