Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) saopštila je da je u periodu od 2006. do 2017. godine u svetu ubijeno 1.009 osoba koje se bave novinarstvom.
Na konferenciji održanoj u Bejrutu povodom 2. novembra, Dana zaštite novinara, rečeno je da u svetu svakog četvrtog dana bude ubijen jedan novinar, javila je Anadolija a preneo N1.
U izveštaju koji su predstavili koordinatori UNESCO navedeno je da je poražavajuće da 90 posto optuženih za napade na kraju uopšte ne budu kažnjeni. Upozoreno je kako broj ubistava novinara konstantno raste upravo zbog toga što napadači ne budu sankcionisani.
U izveštaju UNESCO se navodi da državne vlasti, nevladine organizacije, udruženja, mediji i druge relevantne institucije moraju preduzeti mnogo veće napore kako bi napadači na novinare bili kažnjeni. Muiz Saksuk, koordinator za informacione tehnologije UNESCO, na konferenciji je istakao da većinu od hiljadu ubijenih novinara čine oni koji su pisali o lokalnim političkim dešavanjima, slobodi mišljenja i o finansijskim pitanjima.
Dodao je kako većina novinara danas, nažalost, svoj posao obavlja u strahu i pod stalnim pretnjama, a ne u mirnoj i prijatnoj atmosferi. Bana Sala, koordinatorka za komunikacije u UNESCO, rekla je da javnost posao koji obavljaju novinari, čiji životi su neretko u opasnosti, treba ipak da shvati kao nešto što je mnogo više od obične dužnosti i obaveze.
Kemal el-Abidi, osnivač Udruženja za građansku državu i demokratiju iz Tunisa, u obraćanju je podsetio i na ubistvo saudijskog novinara Džamala Kašogija i najoštrije osudio napade na novinare. Istakao je da je potrebno što pre rasvetliti sve detalje ubistva, a odgovorne, bez obzira o kome se radilo, privesti pred lice pravde.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.