Slučaj bivše premijerke Ukrajine Julije Timošenko, koja služi sedmogodišnju zatvorsku kaznu zbog zloupotreba službenog položaja i potpisivanja štetnog gasnog ugovora sa Rusijom, na osnovu presude koju Zapad smatra političkom, nastavlja da diže prašinu na međunarodnoj sceni. Nedavno objavljivanje fotografija Timošenkove iz ćelije sa modricama po telu i izveštaji o njenom lošem zdravlju dodatno su pojačali političke pritiske na Ukrajinu.
Zbog „okolnosti koje ukazuju na kršenje ljudskih prava“, samit predsednika centralnoevropskih zemalja, koji treba se održi 11. i 12. maja na Jalti, mogao bi da doživi fijasko budući da je svoje učešće otkazalo mnoštvo evropskih šefova država – Nemačke, Češke, Slovenije, Austrije, Hrvatske i Italije, te predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo.
Analitičari ukazuju da je slučaj Timošenkove prevazišao okvire političkog problema u odnosima Zapada i Ukrajine, dok se pritisci Zapada na predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča da oslobodi iz zatvora bivšu premijerku pojačavaju. Iz kabineta američke državne sekretarke Hilari Klinton izražena je „duboka zabrinutost zbog postupanja ukrajinskih vlasti prema Timošenkovoj“.
Da bi stvar mogla imati direktne negativne posledice na ukrajinske težnje ka EU, jasno je stavio do znanja nemački šef diplomatije Gido Vestervele.
– Ukrajinska vlada mora da zna da put ka Evropi vodi preko mosta na kojem su demokratija i vladavina prava – rekao je Vestervele. On je ukazao da je Ukrajina, kao članica Saveta Evrope dužna da poštuje minimalne standarde ljudskih prava. Proces pridruživanja Ukrajine EU gotovo je onemogućen u ovom trenutku, a ključ za izlazak iz ćorsokaka isključivo je u rukama ukrajinskih vlasti, navodi Njujork tajms koji piše o brojnim slučajevima krivičnog progona ukrajinskih opozicionara, selektivnoj pravdi i pritiscima vlasti na medije.
Evgenija Timošenko, koja je posetila svoju majku u zatvoru u Harkovu, u izjavi za Gardijan potvrdila je da je njena majka „fizički u veoma lošem stanju“ i dodala da bi EU trebalo da iskoristi sve instrumente protiv ljudi koji dozvoljavaju ovakvu represiju.
Julija Timošenko štrajkuje glađu od 20. aprila zbog, kako je navela, lošeg tretmana u zatvoru. Ona je rekla da su je stražari udarali i zavrtali ruke i noge tokom prisilnog prebacivanja u zatvorsku bolnicu. Zatvorske vlasti, pak, kažu da su morali da je hrane na silu. Timošenkova se žali i na bolove u leđima.
MERKEL: U Nemačku na lečenje
Nemačka kancelarka Angela Merkel ponovo je juče zatražila od ukrajinskih vlasti da omoguće Timošenkovoj „odgovarajuće lečenje“ i ukazala da bivša premijerka može doći u Nemačku na lečenje. Nemački lekari pregledali su Timošenkovu u Ukrajini i rekli da joj je hitno potrebna specijalistička nega.
– Mnogo važnije od mojih planova za putovanje na evropsko prvenstvo u fudbalu jeste da sada moramo uraditi sve što je moguće da vidimo da Julija Timošenko što je pre moguće dobije odgovarajuće lečenje za svoje medicinske probleme – rekla je nemačka kancelarka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.