Posle napada pasa lutalica na farmu nojeva u prigradskom naselju Velika Župa i gotovo svakodnevnih praćenja građana na ulicama i parkovima, posebno najmlađih učenika, prijepoljska javnost traži od lokalne samouprave da što pre ukloni sa javnih površina ili svede na najmanju moguću meru broj ovih životinja zbog kojih je i opštinski budžet „olakšan“ za nekoliko stotina hiljada dinara radi plaćanja materijalne naknade po osnovu sudskih presuda u korist onih koji su bili oštećena strana neželjenog susreta psa i čoveka.
Poslednje takve napade psi lutalice izveli su na farmi nojeva, koju su osnovala braća Zehbo i Bego Rovčanin u Velikoj Župi, udaljenoj desetak kilometara od administrativnog centra opštine Prijepolje. Čopor pasa lutalica za kratko vreme dva puta je bio u nezvanoj „poseti“ ovoj farmi dugovratih ptica trkačica i iza sebe ostavio pravu pustoš. Ušli su ispod žice u ograđeni prostor farme i rastrgli nekoliko nojeva. Akciju su ponovili posle nekoliko dana na sličan način. „Psi su u dva navrata rastrgli devet nojeva, kada je, da bi sačuvalo glavu, pobeglo još sedam, tako da od 27 koliko ih je bilo, sada imamo svega 11 nojeva“, kaže Šeća Kujević, sestra vlasnika farme koja sa svojom porodicom vodi brigu o pticama. Farma se nalazi na obližnjem seoskom brežuljku, na površini od trideset ari i sa ograđenom visokom žičanom mrežom i video nadzorom. Kamera je zabeležila trenutke kada su čopori pasa lutalica oba puta u ranim jutarnjim časovima „napravili“ otvore ispod ograde i ušli na farmu.
– Braća su na poslu, jedan radi u Holandiji drugi u Novom Sadu, zbog čega moja familija hrani i obilazi nojeve na farmi. Verovatno i da su oni tada bili kod kuće teško da bi se oduprli razjarenim psima, među kojima je bio i jedan koji mnogo podseća na vuka, komentariše upad nezvanih gostiju među nojeve Šeća Kujević. Materijalna šteta koju su psi lutalici pričinili farmi nojeva je velika. Kada su braća Rovčanin pre tri godine krenuli sa gajenjem nojeva samo za tri ženke i jednog mužjaka platili su oko 5.000 evra. Inače, sve što se vidi i „poseduje“ noj na tržištu ima dobru cenu. Koža košta kao i koža krokodila i koristi se za izradu ukrasnih predmeta i galanterije. Takođe, i perje je vrlo skupo kao i meso i jaja. Devet nojeva sa farme u Prijepolju, prve ovakve vrste na širem području Polimlja, i pored bega i zavlačenja dugog vrata u pesak, nisu sačuvali glave. Glave su im došli sve razjareniji i opasniji, verovatno i izgladneli, čopori pasa lutalica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.