Pravni sistem Srbije sadrži oko 600 zakona i 1.200 ratifikovanih međunarodnih ugovora, a u naredne dve godine trebalo bi da bude uspostavljena centralna elektronska baza svih akata, dostupna građanima, izjavio je predsednik skupštinskog Zakonodavnog odbora Vlatko Ratković.
„Na jednom mestu bi trebalo da bude kompletan pravni sistem Srbije dostupan svim građanima, ali isto tako pravni propisi koji su prestali da važe, propisi iz vremena SFRJ, Federativne Jugoslavije, čak i iz vremena Kraljevine. To je značajno za stručnu javnost, istoriografe, teoretičare prava“, naveo je Ratković.
Prema njegovim rečima, projekat centralne elektronske baze podataka zakona i podzakonskih akata pokrenuo je „Službeni glasnik“, sa idejom da građani besplatno preuzimaju zakone, što je evropski model. Kako je rekao, u centralnoj bazi podataka propisa EU i zemalja članica ima više od 5,5 miliona raznih pravnih akata, na prvom mestu zakona, ratifikovanih ugovora i svega onoga što je izvor prava.
Ratković, koji je i poslanik Demokratske stranke, kazao je da su zakoni i sada dostupni na sajtu Skupštine Srbije, ali ne svi. Predsednik Zakonodavnog odbora rekao je da je aktuelni skupštinski saziv za tri i po godine usvojio oko 700 zakona, uključujući i ratifikovane međunarodne sporazume, i oko 200 odluka, a razmotrio je 20.000 amandmana.
„Skupštinski saziv je Ustavnom sudu dostavio 87 odgovora u slučajevima kada je osporena ustavnost pojedinih odredbi zakona, a održano je i više javnih rasprava pred tim sudom“, naveo je Ratković. Prema njegovim rečima, za tri i po godine podneto je više od 20.000 amandmana, a više od polovne usvojenih amandmana su amandmani opozicije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.