Oko 5.800 Francuskinja koje su tokom Drugog svetskog rata bile primorane da rade za nemačku vojsku, dobiće ratnu nadoknadu od 800 evra prema dogovoru koji je u četvrtak potpisan u Strazburu između Francuske i Nemačke. Većina žena je iz Alzasa i Mozela, regiona oko kojih su se sporili Nemačka i Francuska od kraja 19.
Oko 5.800 Francuskinja koje su tokom Drugog svetskog rata bile primorane da rade za nemačku vojsku, dobiće ratnu nadoknadu od 800 evra prema dogovoru koji je u četvrtak potpisan u Strazburu između Francuske i Nemačke. Većina žena je iz Alzasa i Mozela, regiona oko kojih su se sporili Nemačka i Francuska od kraja 19. veka i veći deo 20, a koje je nacistička Nemačka anektirala kada je okupirala Francusku 1940. godine.
Nakon Drugog svetskog rata, Francuska je povratila ove regione. Nacisti su smatrali da su žitelji tih regiona nemačke nacionalnosti, zbog čega je oko 130.000 francuskih mladića bilo primorano da se priključi nemačkoj vojsci, Vermahtu. Više od 86.000 njih koji su preživeli rat dobili su 1981, prema sporazumu koji je postignut između Francuske i Nemačke, ratnu nadoknadu.
Međutim, Francuskinje iz Alzasa i Mozela koje su tokom ratnih godina bile primorane da rade kao pomoćno osoblje za nemačku vojsku ili u fabrikama oružja, prema tom sporazumu nisu dobile nadoknadu.
– Danas okrećemo novu stranicu u istoriji Alzasa i Mozela, rekao je francuski državni sekretar za ratne veterane Žan Mari Bokel, koji je potpisao sporazum u Strazburu.
On je dodao da 800 evra nije neka značajna finansijska nadoknada, ali predstavlja „određeni oblik priznanja“ za žene iz tog regiona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.