Ostaci okupacije javljaju se u svim oblicima i veličinama u Iraku. Na pijaci Haraj u Bagdadu mogu se naći razne vrste oružja – M-16, puške i panciri, a u prodavnici u okrugu Karada sapun irske marke „spring“ i konzervirana hrana koje su lokalci probrali iz otpadaka ili zaliha u američkim bazama. Po svemu sudeći, nastupio je odličan period za preprodavce američkih artikala.

Preostalih 85.000 američkih vojnika u Iraku povući će se tokom sledećih 18 meseci, a Pentagon namerava da se otarasi opreme iz baza u kojima su živeli pripadnici vojnih snaga, i to na aukcijama i crnom tržištu. Između ostalog, na ulicama se prodaju klima-uređaji i frižideri iz 500 američkih baza u kojima je 2007. bilo 170.000 pripadnika američkih vojnih snaga. Imajući u vidu broj vojnika SAD koji je prošao kroz Irak, mnoge tamošnje američke baze liče na gradove s prodavnicama i restoranima. Sektaški rat se u velikoj meri smirio. Akcije pobunjenika koje su uzele maha nakon američke invazije 2003. manjeg su intenziteta, ali još nisu u potpunosti iskorenjene. U Anbaru, provinciji na zapadu zemlje koja je 2006. i 2007. slovila za utočište islamskih pobunjenika, trgovci pregledaju i procenjuju vrednost starih usisivača, satelitskih tanjira i rezervnih delova za američka vojna vozila.

„Mislim da se može podići cena ove opreme zbog povlačenja američkih snaga iz Iraka“, rekao je Fajez Ahmed, kopajući po otpacima u blizini grada Ramadi. „Deo ovih otpadaka još se može koristiti, kao na primer klima-uređaji, frižideri, dušeci, šatori. Ostalo, na primer gume, transportuje se na sever na preradu“. Stiče se utisak da američki vojnici puštaju korenje svuda gde se angažuju. Tako na primer, nakon što su NATO snage bombardovale Srbiju 1999, američka vojska je sagradila logor u Uroševcu na Kosovu za 7.000 vojnika, i to zajedno sa kapelom, bolnicom, zatvorom i kanalizacijom. Siva ekonomija je uznapredovala, a 1.500 vojnika još uvek je tamo.

Vojne operacije biće okončane u avgustu, a broj tamošnjih vojnika biće smanjen na 50.000 do 1. septembra, dok se njihovo potpuno povlačenje očekuje 2011. Veliki deo njih će se pridružiti snagama SAD u Avganistanu, dok će se ostali vratiti u matičnu zemlju. Deo njihove opreme pripašće iračkoj vladi. Njoj je predato više od 370.000 baza, a vojska je saopštila da je Iraku dala 62.000 artikla, uključujući vozila i kancelarijski nameštaj. S druge strane, roba kao što su veš-mašine, klima-uređaji, mašine za sušenje veša i frižideri, već su našli svoje kupce. „Ove godine smo prodali 20 miliona tona robe i dobili 500.000 dolara koji su otišli u naš državni trezor“, rekao je general Gustav Perna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari