Od vremena hladnog rata do danas sukobi u Africi koštali su kontinent 150 milijardi engleskih funti, što je ekvivalentno ukupnoj stranoj pomoći koja je stigla u istom periodu, navodi se u izveštaju britanske Organizacije za pružanje pomoći Oksfam koji je objavljen juče. Studija pod nazivom Nestale afričke milijarde, navodi da je gotovo polovina zemalja kontinenta uključena u neke oblike sukoba od 1990.
Od vremena hladnog rata do danas sukobi u Africi koštali su kontinent 150 milijardi engleskih funti, što je ekvivalentno ukupnoj stranoj pomoći koja je stigla u istom periodu, navodi se u izveštaju britanske Organizacije za pružanje pomoći Oksfam koji je objavljen juče. Studija pod nazivom Nestale afričke milijarde, navodi da je gotovo polovina zemalja kontinenta uključena u neke oblike sukoba od 1990. sa bitnom cenom ljudskih života i razvoja.
Izveštaj upoređuje afričke zemlje pogođene sukobima sa onima koje žive u miru, i navodi da zaraćene države imaju u proseku 50 odsto smrtnosti dece, 15 odsto više od neuhranjenih ljudi, dok je životni vek smanjen za pet godina. Indirektne smrti 15 puta su veće od smrti u sukobima.
Izveštaj je obelodanjen uoči Konferencije UN o predloženim trgovinskim dogovorima o naoružanju, što je deo kampanje Oksfama i drugih nevladinih organizacija, koje zahtevaju da se zabrani prodaja oružja i transfer u onim područjima u kojima postoje ozbiljna kršenja ljudskih prava. Više od 95 odsto kalašnjikova u Africi, najrasprostranjenije oružje, dolazi izvan kontinenta. Demokratska Republika Kongo, na primer, pogođena je već više od decenije inostranim invazijama i građanskim ratom, koji su odneli više od četiri miliona ljudskih života. U finansijskom smislu to je devet milijardi engleskih funti ili ukupni bruto društveni proizvod, navodi se u izveštaju. Eritreja, Burundi i Ruanda nalaze se među drugim pogođenim zemljama.
„Ovo je ogroman trošak sredstava, približno ekvivalentan ukupnoj međunarodnoj pomoći Africi od velikih donatora tokom istog perioda“, navodi izveštaj. „To je takođe približno ekvivalentno dodatnim fondovima za koje se procenjuje da su neophodni za rešenje problema HIV i Aids u Africi, ili za neophodno poboljšanje obrazovnog sistema, čistoće vode i sanitarija, pomoć u sprečavanju širenja TB i malarije“. Izveštaj navodi da rat osim ljudskih žrtava, uništenja infrastrukture još donosi i inflaciju, zaduženost i visoku stopu nezaposlenosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.