Ambasador i visoki predstavnik za nacionalne manjine OEBS u Srbiji Hans Ola Urstad i Knut Volebek, u Novom Pazaru su razgovarali o stanju manjinskih prava sa predstavnicima Sandžačke demokratske partije, Bošnjačke liste za evropski Sandžak i nevladinih organizacija.

– Stav SDP je da udžbenici iz kojih se uči bosanski jezik sa elementima nacionalne kulture nisu dovoljno kvalitetni. Primećena je pojava da sve manje dece ide na nastavu bosanskog jezika zbog toga što nije uvršten u redovnu nastavu, već je izborni predmet koji opterećuje decu. Jedno je do Bošnjačkog nacionalnog veća koje treba da napravi dobar udžbenik, a drugo do države da bosanski jezik uvede kao obavezni predmet, rekao je nakon razgovora Mirsad Jusufović, generalni sekretar SDP i dodao da su se Urstad i Volebek interesovali i za Bošnjačko nacionalno veće.

– Rekao sam im da smo pre godinu dana pokrenuli inicijativu za izbor elektora, ali zbog promena u Vladi Srbije došlo je do malog zastoja. Očekujem da će usvajanjem novog Pravilnika o izboru nacionalnih saveta, konačno biti omogućeno da BNV ne bude jednostranačko telo i da u njemu podjednako budu zastupljeni svi, naglasio je Jusufović. Nakon razgovora sa visokim zvaničnicima OEBS, Bošnjačka lista za evropski Sandžak je izdala saopštenje u kojem se navodi da je Dževa Memić, šefica odborničkog kluba ove koalicije, skrenula pažnju na grubo kršenje zakona gradske uprave u Novom Pazaru koja je „izvršila nezakonit i neovlašćen napad na tri ključne institucije Bošnjaka u Srbiji, Bošnjačko nacionalno veće, najviši predstavnički organ bošnjačke nacionalne manjine, Sandžačke novine koje su jedini medij na bosanskom jeziku u Srbiji i na Bošnjačku listu kao jedinu legalnu i legitimnu političku organizaciju Bošnjaka u državi“. Prema istom izvoru, Fuad Baćićanin, generalni sekretar Bošnjačke liste, „izrazio je zabrinutost zbog tolerancije međunarodnih institucija prema štetnom sastavu skupštinske većine u Novom Pazaru čiju osnovu čine stranke Rasima Ljajića i haškog optuženika Vojislava Šešelja“, ali se požalio i na „krajnje loš odnos pojedinih lokalnih i nekih beogradskih medija prema Bošnjačkoj listi“.

U razgovoru o stanju manjinskih prava Bošnjaka učestvovali su predstavnici sedam nevladinih organizacija. „Pre svega izuzetno je važno da visoki predstavnici najznačajnijih međunarodnih institucija, kakva je OEBS, u okviru ovakvih poseta ne zaobilaze nevladine organizacije, već žele da čuju glas najautentičnijih predstavnika građana i građanki. Svi smo saglasni da veliki deo problema na ovom prostoru iniciran je nedopustivo lošim odnosom nacionalnih vlasti prema bošnjačkoj manjini“, ocenjuje Sead Biberović, programski koordinator „Urban-in“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari