Već na početku prve jesenje sednice Skupštine opštine Prijepolje bilo je očigledno da novi poslovnik nije doprineo efikasnosti u radu jer su ostale stare navike. Tako je bilo za očekivati da će opozicija iskoristiti raspoloživo vreme da predlaže proširenje dnevnog reda, što je ona obilato i činila skoro dva sata, naravno pošto je koaliciona većina uspela da obezbedi prisustvo svih svojih odbornika na šta se, kao i do sada, trebalo čekati barem jedan sat.
Tada je počelo i odmotavanje svih tokova predradnji koje kanališu tok sednice, a postali su jasniji i ciljevi i motivi koji su opredelili da od obilja problema sa kojima se svakodnevno suočava ova opština, u prvi plan dođu kadrovske zavrzlame, koalicioni dogovori, politička nadmudrivanja koalicionih partnera, ali i pojedinačne volje učesnika u vlasti.
Tako je javnost saznala da je sukob interesa „samo“ moralna kategorija, ali nije predmet krivičnog gonjenja, te se tako ostavlja na volju pojedincima među odbornicima da li će postupati prema mišljenju Agencije za borbu protiv korupcije ili će i dalje odabrati da obavljaju ono što im je partija poverila i omogućila. Naime, četiri direktora osnovnih i srednjih škola dala su ostavku na mesto odbornika jer su u sukobu interesa i to pošto im je predočeno da mogu ostati bez direktorske fotelje, dok je peti odlučio da će to učiniti tek posle „ove sednice“ kako bi obezbedio kvorum. Odmah potom ekspresno je, bez sopstvene volje, razrešen član komisije za planove opštine jer je u sukobu interesa, ali je opozicija pojasnila da je reč o odborniku koji ne želi više da bude deo koalicione glasačke mašine.
Ni imenovanje članova školskih odbora nije prošlo bez diskusije koja se svela, ne na kvalitet predloženih kandidata,već na prebrojavanje Srba i Bošnjaka u tim odborima. Do sada je stranačko kadrovanje bilo, navodno, bez mešanja ostalih koalicionih partnera, ali u slučaju izbora direktora Doma kulture izgleda da taj princip više nije uslov, pa je, kako su navodili brojni učesnici u diskusiji, produženo stanje „vršioca dužnosti“ jer dosadašnji direktor u dva mandata više nije po volji partije koja ima najveći broj odbornika. Demokratska stranka koja je važan koalicioni šraf sa četiri odbornika, došla je tako u nezgodnu situaciju da „pusti niz vodu“ svog dosad uvek visoko ocenjivanog kadrovika i da traži „podobnijeg“.
Tako je došlo do afere, pa je Skupština opštine još u julu odlučila da ponovo raspiše konkurs za direktora jer je Upravni odbor predložio kandidata koji nije bio iz Demokratske stranke, odnosno isti je napustio tu stranku. Konkurs je raspisan, javila su se četiri kandidata ali je UO ovoga puta predložio dosadašnjeg direktora koji poslednju godinu dana vrši dužnost. Reagovao je predsednik opštine Prijepolje jer je dobio prigovor da su samo dva člana Upravnog odbora podržala ovog kandidata, a potpis zamenika predsednika Upravnog odbora nije validan, te valja ponoviti konkurs. To je mišljenje Opštinskog javnog pravobranioca koji je iznenada uključen u celu priču. A dok se ne raspiše novi, Opštinsko veće je predložilo v.d. direktora. Šef odborničke grupe Demokratske stranke se ogradio od svega ovoga, pa je kod glasanja pripomogla i koja ruka opozicije. Za razliku od Doma kulture, Biblioteka je dobila novog direktora, a bez problema je produžen mandat i direktoru Centra za socijalni rad.
Time je i ispunjen prvi radni dan i postignuta maksimalna disciplina odbornika jer već sutradan sala je bila gotovo prazna. Ni opozicija, a još manje koaliciona većina, nisu smatrali da treba utrošiti mnogo vremena i argumenata da bi se analizirale informacije koje sadrže sve same poznate činjenice o stanju privrede u prijepoljskoj opštini koja je praktično ostala bez industrije, o stopi nezaposlenosti, zatvaranju preduzeća i radnji, nedostatku investicija i investitora, stanju u poljoprivredi od koje je, kako reče jedan odbornik, iako je strateška grana za koju se sve više ljudi bez posla hvata, namireno da bi se pokrili troškovi vezani za realizaciju brojnih infrastrukturnih i organizacionih zahvata vezanih za MOSI. U skupštinskoj sali bilo je samo dvadesetak odbornika koji su saslušali po nešto od izveštaja o realizaciji Akcionog plana iz prošle godine vezanog za Strategiju održivog razvoja.Još jedan nastavak šesnaeste sednice tek će uslediti.
Crveni krst za plate potrošio 3,6 miliona
Tek nešto više reči zaslužio je rad Crvenog krsta i to za prošlu godnu, jer je odbornica navela da je od četiri miliona i 890 hiljada dinara koliko je prebačeno ovoj humanitarnoj organizaciji iz opštinskog budžeta tri miliona i 633 hiljade dinara utrošeno za lične dohotke pet zaposlenih. Inače, obroke u narodnoj kuhinji koristi 350 nevoljnika i iz budžeta se izdvaja za ove namene svega 698.000dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.