Političari više stranaka zatražili su da se iscrpno preispitaju aktivnosti Štazija, tajne službe nekadašnje socijalističke Nemačke Demokratske Republike u Saveznoj Republici Nemačkoj. Rasprava o ovoj temi rasplamsala se pošto je prošle nedelje obelodanjeno da je zapadnoberlinski policajac Karl-Hajnc Kuras – koji je 2. juna 1967. na demonstracijama protiv šaha Reze Pahlavija ubio studenta Bena Onezorga – radio za Štazi.
Nemački istoričari se slažu da je ubistvo 27-godišnjeg Onezorga, aktiviste jedne evangelističke studentske organizacije, imalo ključni uticaj na radikalizaciju vanparlamentarne opozicije i doprinelo nastanku levog terorizma koji je obeležio nemački politički život do kraja sedamdesetih godina prošlog veka. Kuras, koji i danas živi u Berlinu, 1967. i 1970. oslobođen je optužbi za ubistvo iz nehata. Za nedeljnik „Bild am zontag“ potvrdio je da je radio za Štazi, ali ocenio da to „ne menja više ništa“.
Međutim, više organizacija i pojedinaca podnelo je krivične prijave protiv Kurasa, te nije isključeno da će državno tužilaštvo biti prinuđeno da na njih reaguje. Zapadnonemačke vlasti znale su da su istočnonemački špijuni podrivali mnoge političke i socijalne institucije, mnogi su otkriveni na zadatku. Najpoznatiji i po istoriju SR Nemačke najdalekosežniji događaj te vrste bilo je hapšenje ličnog sekretara kancelara Vilija Branta Gintera Gijoma pošto se ispostavilo da je godinama radio za tajnu policiju komunističkog režima susedne Nemačke DR. U Berlinu sada konzervativni, socijaldemokratski i liberalni političari traže da se, nezavisno od ubistva Onezorga, preispita mogućnost da se Kurasu ukine policijska penzija jer je špijunirao za istočnonemačku tajnu službu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.