Hrvatska je juče, na kraju petodnevne rasprave, zatražila od Međunarodnog suda pravde u Hagu da se oglasi nadležnim za tužbu te zemlje protiv Srbije zbog navodnog genocida 1991-1995. i time odbaci prigovor Beograda na nadležnost. Odluka MSP-a očekuje se na jesen.
Glavni pravni zastupnik Srbije Tibor Varadi izrazio je uverenje da su u raspravi bili „jači argumenti“ o nenadležnosti MSP-a.

Hrvatska je juče, na kraju petodnevne rasprave, zatražila od Međunarodnog suda pravde u Hagu da se oglasi nadležnim za tužbu te zemlje protiv Srbije zbog navodnog genocida 1991-1995. i time odbaci prigovor Beograda na nadležnost. Odluka MSP-a očekuje se na jesen.
Glavni pravni zastupnik Srbije Tibor Varadi izrazio je uverenje da su u raspravi bili „jači argumenti“ o nenadležnosti MSP-a. „Ova rasprava je konfrontacija sa našom pravnom prošlošću, a ne sa tragedijama koje su se u istoriji dogodile. Ako Sud odluči da nije nadležan, onda je suočavanje s pravom i istorijom neophodno, ali će to raditi drugi sudovi i istoričari. Ako se oglasi nadležnim, onda će to nastaviti MSP, ali samo o pitanju genocida“, izjavio je profesor Varadi po okončanju rasprave, uz ocenu da je pravni tim Hrvatske izneo argumente „na vrlo visokom nivou“.
Na kraju rasprave o tom prigovoru pred MSP-om, britanski profesor i advokat Filip Sends je, u ime Hrvatske, podvukao da je Sud od 1993. do 2004. u šest odluka utvrdio svoju nadležnost za sličnu tužbu koju je protiv Srbije, kao pravne naslednice SRJ, podnela BIH. Nazivajući to „nepremostivom preprekom“, odnosno „Mont Everestom od prepreke“ za prigovor Srbije, zastupnik Sends je ocenio da bi usvajanjem tog prigovora MSP „poništio“ svoje ranije odluke. „Hrvatska vas poziva da to ne učinite i da odbacite prigovor Srbije“, rekao je Sends.
Zvanični Zagreb je tužbom zatražio da MSP proglasi Srbiju krivom za kršenje Konvencije o genocidu i naloži joj da kazni sve počinioce i Hrvatskoj vrati kulturna dobra i plati ratnu štetu u iznosu koji bi utvrdio Sud. Napominjući da u kažnjavanju pojedinaca optuženih za zločine i vraćanju kulturnih dobara ima napretka, Ivan Šimonović je ocenio da je „dalek put“ do trenutka kada će „Hrvatska biti zadovoljena“
Pravni tim Srbije je, tokom petodnevne rasprave, tvrdio da SR Jugoslavija, u leto 1999, kada je zvanični Zagreb podneo tužbu, nije bila članica UN-a, što je nužan uslov za nadležnost. Takođe, ukazivao je da je današnji stav Hrvatske u suprotnosti sa stavom između 1992. i 2000, kada je u svakoj prilici negirala da je SRJ nasledila članstvo u UN od SFRJ. Pravni srpski tim, na čelu s Tiborom Varadijem, istakao je da u Hrvatskoj jesu počinjeni teški zločini, ali ne i genocid. On je podsetio da Haški tribunal nikoga nije optužio za genocid u toj zemlji.
Proglasi li se Sud nadležnim, tek tada počinje proces, dakle utvrđivanje da li je Srbija kriva za genocid u Hrvatskoj. Srbija je najavila da bi u tom slučaju podnela protivtužbu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari