Presudom Vrhovnog kasacionog suda Srbije, grad Požarevac i lokalni NIP „Reč naroda“, kao i njegov bivši direktormor, Ilija Dimitrijević i urednik, Siniša Ristić moraće Momčilu Veljkoviću, koordinatoru PNP „Otpor“, solidarno da isplate obeštećenje u iznosu od 100.000 dinara, zbog povreda ugleda i časti i naneti duševni bol. Ovakvu presudu, na koju ne postoji pravo žalbe, doneli su predsednik veća Kasacionog suda,Predrag Trifunović i članovi Vida Petrović-Škero i Vesna Popović.

 Time je stavljena tačka na parnicu koju je Veljković od 2007. godine vodio protiv čelnika lokalnog nedeljnika „Reč naroda“ i opštine Požarevac, kao njegovog osnivača. On je zahtevao odštetu od 4,5 miliona dinara zbog serije uvredljivih napisa koji su u nedeljniku „Reč naroda“ objavljivani u julu 2007. godine, u kojima je njegov glavni i odgovorni urednik, Ilija Dimitrijević, iznosio brojne klevete i uvrede na račun Momčila Veljkovića i njegovog brata, pokojnog novinara Mileta Veljkovića. Međutim, presudom Opštinskog suda, koju je Okružni kasnije potvrdio, tuženi su oslobođeni odgovornosti, dok je Veljkoviću dosuđeno da plati 250.000 dinara nedeljniku i njegovim čelnicima, a 200.000 dinara opštini na ime parničkih troškova. Ipak, Vrhovni kasacioni sud sada je poništio ove presude i dosudio da tuženi plate odštetu Veljkoviću, kao i 38.000 dinara, na ime sudskih troškova. Za razliku od parničnog, u krivičnom postupku Okružni sud je utvrdio krivicu Dimitrijevića u iznošenja kleveta u novini u kojoj je bio direktorii naložio mu da plati 20.000 dinara, zbog počinjenog krivičnog dela klevete.

– Iako je u krivičnom procesu dokazana njegova odgovornost zbog uvredljvih tekstova, prema ishodu parnice proizilazi da Dimitrijević nije kriv, što je još jedan u nizu presedana u požarevačkom pravosuđu – rekao je Momčilo Veljković.

U obrazloženju presude Okružnog suda, koji je potvrdio presudu Opštinskog, navedeno je da je Veljković već dobio satisfakciju u krivičnom postupku, tako da nema pravo na materijalnu odštetu. – Kad se dokaže nečija krivična odgovornost, logično je da se nakon toga od njega može zahtevati i materijalna odšteta zbog duševnih patnji i povrede ugleda. Međutim, takva logika u ovom slučaju nije važila, jer mi požarevačko pravosuđe nije priznalo pravo na materijalnu satisfakciju – rekao je Veljković. On je naveo da nije zadovoljan visinom dosuđene odštete, ali je zadovoljan pozitivnim ishodom trogodišnjeg procesa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari