Prvi ministar (premijer) Škotske i lider Škotske nacionalne stranke (SNP) Aleks Salmond predstavio je SNP-ov plan o nezavisnosti te zemlje od Velike Britanije, nazivajući ga „misijom za budućnost“ Škotske. U 649 strana Bele knjige pod nazivom „Budućnost Škotske: Vaš vodič za nezavisnu Škotsku“, škotska vlada obećava „revoluciju“ u socijalnoj politici, a glavna tačka će biti briga o deci. Škotlanđani će 18. septembra 2014. imati priliku da na referendumu odluče da li su za nezavisnu Škotsku.
Salmond je rekao da je to „najobimniji plan ikada objavljen ne samo za Škotsku, već za svaku potencijalnu nezavisnu državu“. „Ali, više od toga, plan je misija i prospekt za zemlju kakva treba da budemo i za koju ova vlada misli da može da bude“, istakao je Salmond. Kako je dodao: „Mi ne tražimo nezavisnost kao cilj sam po sebi, već kao sredstvo da se Škotska menja nabolje“. Plan sadrži i predloge politika za koje će se SNP založiti ako bude izabrana da vodi vladu nezavisne Škotske. Tu su, između ostalog, pitanje budućnosti vojnih baza na njenoj teritoriji, podele naftnih rezervi u Severnom moru i članstvo Škotske u međunarodnim organizacijama, poput Ujedinjenih nacija i Evropske unije.
Škotska vlada je saopštila da su finansije Škotske zdravije od onih u Velikoj Britaniji, i time pružila jaku osnovu da to bude fokus referendumske kampanje, navodi Bi-Bi-Si. Salmond je objasnio da lista politika navedena u planu može da objasni štetu prouzrokovanu ogromnim socijalnim nejednakostima koje su Veliku Britaniju postavile na mesto društva sa najvećim nejednakostima u razvijenom svetu. „Ovaj vodič sadrži politike koje nude ništa manje od revolucije u zapošljavanju i socijalnoj politici Škotske, a u srcu tih planova je briga za decu“, rekao je Salmond.
Kritičari vlade SNP-a kažu da će se o planu suditi prema rezultatima u oblasti finansija. Sekretar za Škotsku Alister Karmajkl izjavio je da su za britansku vladu neke politike koje je naveo SNP već pod znakom pitanja. On je rekao da je „malo verovatno“ da će plan škotske vlade da zadrži funtu i usluge Engleske banke sa ostatkom Velike Britanije, funkcionisati i dodao da SNP mora da smisli „plan b“.
Mada aktuelna vlada uživa veliku popularnost, za sada su male šanse da će većina građana na referendumu podržati ideju o nezavisnosti Škotske. Analitičari takve prognoze daju na osnovu rezultata poslednjih istraživanja javnog mnjenja prema kojima 39 odsto Škota podržava ideju o nezavisnosti, 31 procenat je protiv, ali je čak 15 odsto neodlučno. Škotska je 1997. u okviru Ujedinjenog Kraljevstva stekla značajnu autonomiju – ustanovljeni su parlament i vlada, sa sedištem u Edinburgu.
DARLING: Fikcija
London – Bivši britanski ministar finansija Alister Darling nazvao je plan SNP-a „fikcijom, punom besmislenih tvrdnji“. Darling, lider zvanične kampanje „Bolje zajedno“ za opstanak Ujedinjenog Kraljevstva, rekao je da „beli papir“ SNP-a nije uspeo da pruži uverljive odgovore na fundamentalno važna pitanja. „Koju ćemo valutu da koristimo? Ko će da odredi hipotekarne kredite? Koliko će da se povećaju porezi? Kako ćemo platiti penzije i beneficije u budućnosti? Fantazija je reći da možemo da napustimo Ujedinjeno Kraljevstvo a da zadržimo sve prednosti koje nam pruža“, istakao je Darling.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.