Francuska vlada u petak je usvojila predlog budžeta za 2009. Predsednik Nikola Sarkozi i premijer Fransoa Fijon upozorili su da je „celokupan svetski ekonomski sistem na ivici provalije“ zbog krize američkog bankarskog sistema i da će ta kriza uticati i na ekonomiju Francuske.

Sarkozi je podsetio da država garantuje štedne uloge građana. Predlog budžeta je restriktivan, iako vlada to ne kaže. Predlog polazi od pretpostavke da će ekonomski rast u 2009. biti jedan odsto, vrlo blisko predviđanjima ekonomista, koji očekuju rast od 0,8 odsto. Kao i prethodni, i ovaj budžet je opterećen javnom potrošnjom, ali će ostati u granicama ovogodišnjeg.

Posle rasprave u Skupštini, budžet će se kretati u granicama 345-350 milijardi evra, prema 341,4 milijardi za ovu godinu. Najveći deo budžeta, oko 85 milijardi evra, je predviđen za obrazovanje i nauku, što iznosi preko 24 odsto.

Predviđa se da će deficit biti 52,1 milijardi evra zbog povećanja penzija, dodatne pomoći nezaposlenima koji nađu posao sa nepunim radnim vremenom, a za koje je neophodno pronaći još 1,5 milijardi evra, ekoloških projekata, dodatnih sredstava za TV servis. Ove godine planirano je da deficit bude 41,7 milijardi, ali on će prema procenama biti najmanje 49,4 milijardi.

 Kako bi se deficit zadržao u granicama od tri odsto, predviđeno je da budžeti za skoro sva ministarstva ostanu u granicama ovogodišnjih sem za ministarstvo pravde, visoko školstvo, poljoprivredu i odbranu. Planira se da se broj službenika smanji za 30.600, prema 22.900 u ovoj godini, što je nešto manje od obećanja da se tek svaki drugi odlazak u penziju zameni novozaposlenim.

 – Kako reformisati zemlju ako nemate jasne ideje, kada se nema finansijski manevarski prostor, zbog globalne krize, ali i sopstvenih grešaka. Poreska politika je neujednačena. Uvode se takse da bi se zapušile rupe jer je smanjen porez najimućnijima – kaže bivši premijer Mišel Rokar.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari