Prva regionalna sanitarna deponija u našoj zemlji, koju će koristiti devet opština na području jugozapadne Srbije, počeće da funkcioniše na jesen naredne godine. To je najavio predsednik užičke opštine Tihomir Petković, prilikom predstavljanja dopune studije o proceni uticaja ove deponije na životnu sredinu.

Prva regionalna sanitarna deponija u našoj zemlji, koju će koristiti devet opština na području jugozapadne Srbije, počeće da funkcioniše na jesen naredne godine. To je najavio predsednik užičke opštine Tihomir Petković, prilikom predstavljanja dopune studije o proceni uticaja ove deponije na životnu sredinu.
Ilija Brčeski, predstavnik beogradskog preduzeća MOL, koje je uradilo ovu studiju, naveo je da će nova deonija ispunjavati sve standarde Evropske unije i „neće značajnije narušavati životnu sredinu“.
– U pitanju je jedna od retkih projektovanih deponija. Svaki stanovnik dnevno deponuje oko kilogram smeća i bolje je da se to smeće deponuje u projektovanom sistemu uz nadzor javnosti i stručnjaka, nego da se odlaže na način na koji se to radi sada u Srbiji – poručio je Brčevski.
Priprema za realizaciju ove investicije trajala je nekoliko godina, a njena izgradnja trebalo bi uskoro da počne.
Postojećem smetlištu na Sarića Osoju, koje se nalazi u blizini grada, istekao je rok upotrebe, a novom i savremenom deponijom, probleme sa odlaganjem komunalnog otpada, pored Užica, rešiće i opštine Čačak, Lučani, Ivanjica, Arilje, Požega, Kosjerić, Čajetina i Bajina Bašta, koje učestvuju u finansiranju njene izgradnje. Na tom prostoru, kako je rečeno, živi više od 370.000 stanovnika, pa bi i po tom kriterijumu, nova deponija trebalo da bude ekonomski opravdana.
Buduća deponija, na lokaciji koja je šest kilometara od Užica, a čiji će rok upotrebe biti dvadeset godina, zahvataće površinu od 144.248 kvadratnih metara i uposliće 92 radnika.
Vrednost cele investicije je 12.209.156 evra. Vlada Srbije izdvojiće 1.527.060 evra, devet opština 2.533.111 evra, Evropska agencija za rekonstrukciju (EAR) 2.969.822, a Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) 5.179.161. evro.
Prema rečima Vasilija Šunjevarića, direktora JKP Deponija Duboko, ono što se danas u Srbiji naziva deponijama, to nisu deponije već smetlišta. – Nova deponija služiće za odlaganje čvrstog komunalnog otpada, imaće centar za selekciju i reciklažu. Njenom izgradnjom poboljšaće se i ekonomska održivost upravljanja komunalnim otpadom, a izdvajanjem sekundarnih sirovina ostvarivaće se profit – objasnio je Šunjevarić, a potom najavio potpisivanje ugovora sa užičkim preduzećem Putevi o izvođenju građevinskih radova koji bi trebalo da se okončaju u roku od 90 dana: nakon toga, kako je rekao, uslediće radovi na izgradnji ostalih tehnoloških celina.
Projektom je predviđena izgradnja osam transfernih stanica u opštinama koje finansiraju njenu izgradnju, radi prikupljanja i transfera otpada, ali i kupovina vozila za transport smeća.
Danica Kulibarda-Jevtić, predstavnica EBDR, istakla je da bi neohodna dokumenta trebalo da se potpišu do kraja ove godine, krajem oktobra ili početkom novembra, a potom dodala da bi deponija trebalo da bude operativna od naredne jeseni. – Drago nam je što smo zajedno sa devet opština pioniri u izgradnji prve regionalne deponije u Srbiji koja će, nadam se, postati primer i ostalim gradovima u Srbiji, poručila je ona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari