Vanja Petković članica Gradskog veća za ekologiju, energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine Novog Sada najavila je danas da će 2025. godine početi izgradnja Regionalnog centra za upravljanje otpadom, čiju pripremu je Novi Sad u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine započeo 2018. godine. Završetak izgradnje i opremanje centra, koji će se kofinansirati iz IPA fondova Evropske unije, planiran je do 2031. godine.
U Naučno – tehnološkom parku danas je održana uvodna radionica projekta „Tehnička pomoć za uspostavljanje regionalnog sistema upravljanja otpadom za Grad Novi Sad i opštine novosadskog regiona“, koji finansira Evropska unija.
Radionici su prisustvovali predstavnici Grada Novog Sada i opština Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Žabalj, Srbobran, Temerin i Vrbas koje su uključene u projekat izgradnje Regionalnog centra za upravljanje otpadom u Novom Sadu, kao i predstavnici javnih komunalnih preduzeća, čija je delatnost upravljanje otpadom.
– Zatvaranjem deponije i prelaskom na savremene tehnologije za preradu otpada, postićićemo višestruku korist za Novosađane i stanovnike još sedam opština. Savremeni centar će, zahvaljujući naprednim metodama reciklaže i tretmana otpada, smanjiti ukupnu količinu otpada, koristeći ga kao resurs za proizvodnju energije, što dodatno doprinosi energetskoj efikasnosti i ekonomskom razvoju – izjavila je Petković.
Ona je istakla da Novi Sad ubrzano raste i razvija se, i da se sa razvojem ekonomije i rastom broja stanovnika stvara i više otpada, ali da grad aktivno ulaže u unapređenje upravljanje otpadom.
– U Novom Sadu se dnevno u proseku odloži između oko 1.500 tona otpada, od čega je između 400 i 500 tona komunalni otpad, a ostalo je građevinski otpad. U maju je otvoreno prvo od tri reciklažna dvorišta, u čiju izgradnju je grad investirao oko 190 miliona dinara, dok je Ministarstvo u opremu uložilo oko 32 miliona. Još dva reciklažna dvorišta predviđena su u Futogu i Petrovaradinu. Pored toga, širom grada postavljeno je 376 belih zvona za odlaganje stakla, 60 podzemnih kontejnera za pet ambalažu, a još 27 će biti postavljeno do kraja godine. Nedavno je postavljeno 100 plavih zvona za odvajanje papirnog ambalažnog otpada, a u planu je da se do kraja godine, pored postojećih pet reciklomata za konzerve i pet ambalažu, postavi još jedan – rekla je Petković.
Delegacija Evropske unije u Srbiji raspisala je u septembru tender za projektovanje i izgradnju ovog Regionalnog centra koji podrazumeva sanitarnu deponiju, kapaciteta približno 1.209.000 metara kubnih, kao i projektovanje i izgradnju dve transfer stanice sa svim neophodnim zgradama i opremom u opštinama Bačka Palanka i Vrbas. U ranijim procenama, predviđalo se da se ovde godišnje deponuje od 70.000 do 160.000 kubika otpada.
Regionalna deponija ove godine trebala je da obeležava desetogodišnjicu rada
Gradska skupština usvojila Regionalni plan upravljanja otpadom još 2011. godine koji je obećavao da će nova deponija početi sa radom 2014. godine.
Kasnije je u Strategiji održivog razvoja Novog Sada, koji je donet 2015. godine, predviđeno da se postojeća deponija zatvori i uspostavi regionalni sistem upravljanja otpadom sa izgrađenim regionalnim centrom u periodu od 2016. do 2020. godine.
Postojeća gradska deponija inače je udaljena je oko 6,3 kilometra od centra Novog Sada i izvor je zagađenja zbog svog trenutno neuređenog statusa. Na njenom mestu treba da bude nova regionalna deponija.
Stanovnici Nemanovaca traže da se ovaj Regionalni centar ipak ne gradi na mestu sadašnje deponije, jer po Uredbi o odlaganju otpada na deponije, potrebna je udaljenost od minimalno 500 metara od kuća, dok je u njihovom slučaju to tek 200 metara.
Podsetimo, novosadska skupština osnovala je novo javno preduzeće, „Regionalni centar za upravljanje otpadom“ u decembru prošle godine, 15. po redu u ovom gradu.
Više informacija iz Novog Sada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.