Predlog izmena i dopuna Zakona o regionalnom razvoju, u Užicu i užičkom kraju izazvao je negativne reakcije javnosti i podelio narodne poslanike iz tog grada. Predloženim izmenama predviđeno je da se, umesto sedam, Srbija podeli na pet statističkih regiona i da u jednom od njih (zapadna Srbija i Šumadija), bude i Zlatiborski okrug sa deset opština. Iako zvaničnici ukazuju na to da je u pitanju samo statistička, a ne i suštinska podela na regione, što će, kako tvrde, omogućiti budućim regionima da efikasnije koriste novac iz fondova EU, ali i ravnomeran regionalni razvoj, građani su podozrivi, a užički opozicioni političari u tome prepoznaju stranačku trgovinu.

Ipak, lokalni političari i njihove kolege iz beogradskih centrala Užičanima bi trebalo da objasne zbog čega nisu ispunili obećanje o Užicu kao centru zapadne Srbije?

Ta vruća tema dobila je i svoju prvu žrtvu. Zbog protivljenja novoj podeli na pet regiona, Dušan Novakovićje podneo neopozivu ostavku na mesto načelnika Zlatiborskog okruga i iščlanio se iz stranke G17 plus. Zanimljivo je da su centralna i lokalne vlasti u okrugu, kao i G17 plus i druge vladajuće stranke o tome sve vreme ćutali, a Vlada Srbije još nije imenovala novog načelnika.

Iskazujući protivljenje tom predlogu, omladina DSS, NS i SNS organizovala je protest ispred zgrade Skupštine grada, uputivši apel narodnim poslanicima iz Užica Miroslavu Martiću (DS), Branislavu Mitroviću (G17 plus) i Nataši Mićić(LDP) da ne glasaju za izmene tog zakona, koje je Vlada Srbije usvojila još 11. marta, a uskoro će se o njemu izjasniti i Narodna skupština. Usledilo je i izjašnjavanje užičkih poslanika. Tako je Nataša Mićić, inače i potpredsednica LDP, saopštila da narodni poslanici te stranke nisu glasali za prethodni zakon iz jula prošle godine, niti će glasati za njegove izmene, rekavši da one ne predstavljaju suštinsku regionalizaciju. Ona je procenila da se iza toga krije želja vrha G17 plus da dobije nove birače, a dokaz za to je, kako je navela, najavljeno formiranje Unije regionalnih stranaka, preko koje G17 plus, kako je ocenila, želi da ucenjuje regione.

Na suprotnoj poziciji je Branislav Mitrović, koji smatra da su o predloženim izmenama Zakona u javnosti iznete poluistine i neistine, poručivši da je u pitanju „dobro zakonsko rešenje koje će zemlju vratiti sa političkog na privredni teren“, te da je dobar i zato što će „Užice moći da stekne uslove da u budućoj administrativnoj podeli postane regionalni centar“.

Na pitanje Danasa da li će u republičkom parlamentu glasati za izmene i dopune tog zakona Mitrovićje odgovorio da će „o tome odlučiti nakon plenarne sednice i podnetih amandmana na taj zakonski predlog“.

Njegova stranačka koleginica i ministarka za NIP Verica Kalanović, prilikom nedavnog boravka u Užicu, rekla je da će Kragujevac najverovatnije biti centar regiona zapadna Srbija i Šumadija, ali da Užice ostaje ekonomski centar Zlatiborskog okruga.

Miroslav Martić, narodni poslanik DS, ali i bivši predsednik opštine, pokušava takođe da ubedi sugrađane da Užice ništa neće izgubiti novom podelom. Kada su ga novinari pitali da li će u republičkom parlamentu glasati za taj zakon, on je odgovorio da će „glasati tako da ne ugrozi opstanak Vlade Srbije“. I njegov stranački kolega Dušan Petrović, potpredsednik DS, takođe je nedavno bio u Užicu i tada poručio da „neće biti prekrajanja granica postojećih okruga“, dodavši da „bez promene ustava nije moguće ustanoviti regione“. – U ovom trenutku niko nije otvorio pitanje promene Ustava i potpuno sam uveren da se u mandatu ove skupštine i vlade to neće desiti – kazao je on, poručivši da „podelom zemlje na statističke regione Užice suštinski neće ništa izgubiti“, te da „za DS i Vladu Srbije Užice i dalje ima strateški značaj“.

Nakon svega, priliku za politički nastup iskoristio je Tihomir Petković, predsednik Gradskog odbora DSS, inače predsednik opštine u vreme prinudne uprave, i pre par dana pozvao sve stranke u gradu da se pridruže akciji prikupljanja potpisa protiv izmena Zakona o regionalnom razvoju, poručivši da to nije stranačko pitanje, većpitanje od sudbonosne važnosti za građane Užica i Zlatiborskog okruga“.

On je izrazio nadu da će biti prikupljeno 30.000 potpisa, što je, kako objašnjava, dovoljno da se pokrene ustavna procedura koja bi omogućila, kako je rekao, „izmenu izmena Zakona o regionalnom razvoju“.

– Nismo obavili kontakte sa svim strankama, ali predstavnik DS je odbio da ta stranka učestvuje u akciji prikupljanja potpisa, dok ostali predstavnici vladajuće koalicije u gradu (SPS, G17 plus, SPS i LDP) nisu došli na sastanak – rekao je Danasu Petkovići dodao da DSS i PUPS očekuju podršku NS, SNS, SRS, ali i „razočaranih članova vladajućih stranaka“.

– Bez obzira na to, DSS i PUPS počeće akciju u četvrtak u 12 časova na nekoliko punktova u gradu, a slične akcije su veću toku ili bi trebalo da započnu u Prijepolju, Priboju, Novoj Varoši i Čajetini“, rekao je Petković.

– Krajnje je vreme da se pobunimo, jer ako ne budemo branili svoje interese i stavove, niko nas neće čuti. Užice je veliki i važan grad u Srbiji da bi se vlast oglušila o interese i stavove njegovih građana – zaključio je Petković.

Paradoks

Oni sa dužim pamćenjem možda se sećaju da je Mlađen Dinkić, ministar za ekonomiju i regionalni razvoj, upravo odabrao Užice da početkom decembra 2008. godine predstavi Nacrt zakona o regionalnom razvoju, koji je predviđao sedam regiona, najavivši tada da će Užice biti jedan od regionalnih centara.

Premešteno i sedište „Jugopetrola“

Tezu o brižljivom planiranju budućih regiona moguće je sagledati i u činjenici da su sedišta najvažnijih republičkih preduzeća i ustanova većizmeštena iz Užica u Kragujevac i Kraljevo. Međutim, ono što Užičani ne znaju, niti im vlast time maše, jeste činjenica da su ostali bez još jednog državnog javnog preduzeća. Naime, pre neki dan, odlukom generalnog direktora NIS-a, sedište „Jugopetrola“ za zapadnu Srbiju iz Užica je izmešteno u Čačak. Tako će od 1. juna direktor tog preduzeća sa oko dvadesetak zaposlenih preći u Čačak, a to je valjda i dovoljan dokaz koliko Užice ima šansu da postane regionalni centar.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari