U Indiji, drugoj najmnogoljudnijoj zemlji na svetu, juče je počeo popis stanovništva koji će trajati tri nedelje. Popisivači bi trebalo da stanovnicima zemlje koja broji 1,17 milijardi ljudi, postave 29 pitanja o, između ostalog, njihovim prihodima, veri, obrazovanju i pristupu osnovnim javnim dobrima. Odgovori bi, kako navodi agencija AP, mogli da pomognu vlastima da utvrde oblasti gde je prisutan veliki nemar, gde je siromaštvo naročito rasprostranjeno i gde mnogo ljudi ne ume da čita ili nema posao.


– Ovo je drugi najveći popis stanovništva na svetu – rekao je novinarima potpredsednik države Hamid Ansari, pošto je odgovorio na upitnik popisivača. Indija bi po broju stanovnika uskoro mogla da prevaziđe Kinu.

Godišnja stopa rasta broja stanovnika u Indiji iznosi 1,4 odsto, što je mnogo više od Kine sa 1,3 milijardi ljudi, gde je stopa rasta 0,49 odsto, prema procenama iz 2010. Indijski zvaničnici smatraju da je nacionalni popis, koji se sprovodi svake 10. godine, ključan i za vladu i za privatni sektor, jer im pruža neophodne podatke na osnovu kojih mogu da uspostave odgovarajuće politike.

Ovo je druga faza popisa, posle prošlogodišnje prve faze u kojoj je formiran spisak od 300 miliona indijskih domaćinstava, na osnovu čega se procenjuje broj od 1,17 milijardi stanovnika u Indiji. Popis će, prvi put u istoriji, obuhvatiti sve građane, čak i zatvorenike i beskućnike.

Popis će sprovoditi oko 2,7 miliona popisivača, od kojih su mnogi nastavnici. Zvaničnici su upozorili stanovnike da će ukoliko sakriju neke činjenice ili daju lažne odgovore rizikovati novčanu kaznu do 1.000 rupija (oko 22 dolara). Indija će odvojeno kasnije ove godine sprovesti kastinski popis, jer su zvaničnici odlučili da bi pitanja o pripadnosti kastama bila suviše „kontroverzna“ za njenu sekularnu i multikulturalnu demokratiju, i mogla bi da ugroze rezultate popisa stanovništva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari