Rekord – 41 dan bez hrane 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Na današnji dan pre 80 godina, završen je 41. dan otkako je Rus Ilija Nazarenko prestao da konzumira hranu kako bi gladovanjem izlečio čir u stomaku, pisala je jugoslovenska štampa.

Nazarenko je prestao da jede 22. januara. Prvi dani su mu bili teški. Naučen na redovne obroke, postepeno se izgladnjavao. Sve to je trajalo nekoliko dana i apetit se lagano izgubio. Nije osećao potrebu i želju za hranom.Rekord – 41 dan bez hrane 2

Ilija je bio rešen da istraje do kraja i nastavio je sa gladovanjem. Jedino sto je konzumirao bio je čaj, dva puta dnevno.

Kako prenosi Vreme, 42. dana Ilija je počeo da unosi hranu u svoj organizam. Počeo je sa sokom od pomorandže i mlekom, zatim oljuštenim jabukama, prelivenim mlekom.

Nazarenko je izlečio čir i veruje da će i mnogi drugi pokušati sa izlečenjem te bolesti na njegov način jer kako kaže, “Život je lep i zašto živeti na mukama i teškoćama”, piše list Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Rekord – 41 dan bez hrane 3Na isti dan 8. marta, list Pravda piše o polemici koja je pokrenuta u zapadnoj Evropi pod nazivom “Ko više vredi, muškarci ili žene?”

Profesor psihologije sa Univerziteta u Londonu dugi niz godina se bavio pitanjem o odnosu muškaraca i žena, u kojem, izmeđuostalog kaze: “Nema sumnje da su muškarci u velikom vođstvu kada je reč o telesnim osobinama, otpornosti i izdržljivosti, ali se može zaključiti da su žene opravdale svoju vrednost, inteligenciju, izdržljivost, požrtvovanost i darovitost, koje pokazuju u društvenoj zajednici.”

Prva žena – lekar dr Matilda Rajs, Eliza Garnelini koja je 1815. godine iskočila 40 puta iz vazdušnog balona, Eliza Brauning i Ana de Noaj dve najveće liričarke su samo neke od velikih žena tog vremena.

Sve one dokazuju da “ženski slabiji pol” i nije baš toliko slab.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari