Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić za kratko vreme u javnost nekoliko puta izašao s nedorečenom revizijom dosadašnje verzije napada na kafić „Panda“ u Peći 1998, u kome je poginulo šest, a ranjeno 15 srpskih mladića. Vučić nije bio spreman da obelodani ko su ubice i nalogodavci, samo je izuzeo strane obaveštajne službe SAS i MI6, što je otvorilo prostor da pre zvanične verzije tabloidi „raspišu listu“ potencijalnih napadača. Tako se spekuliše da se za organizovanje ubistva u „Pandi“ uzajamno okrivljuju bivši načelnik Državne bezbednosti Radomir Marković i nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija.
Bez obzira na ove „detalje“, politički analitičar iz Prištine i bivši kosovski funkcioner Azem Vlasi smatra da je reč o „pozitivnom impulsu“ iz Beograda, dok srpska strana upozorava na moguću relativizaciju albanskih zločina nad Srbima. U diplomatskim krugovima spekuliše se da je reč o nekoj vrsti pripreme srpske javnosti za izvinjenje Srbije kosovskim Albancima, što bi, navodno, mogao da bude i jedan od uslova za srpski put u EU.
– To što Vučić nije do kraja saopštio istinu o napadu na kafić „Panda“ pokazuje da nema dovoljnu političku podršku ne samo u Vladi nego ni u društvu, a pitanje je i da li kontroliše sve službe. Vučić jeste krenuo u pravcu revizije dosadašnje verzije zločina nad Srbina na KiM, o čemu govori i slučaj masovne grobnice kod Raške i neki drugi potezi. Izvinjenje kosovskim Albancima sigurno dolazi na red, ali moramo imati u vidu da mi treba da se izvinjavamo i sebi samima. U ovoj državi ubijani su njeni građani zbog drugačijeg mišljenja, a neki su na tome pravili finansijske i političke karijere – kaže za Danas Dušan Janjić, politički analitičar i predsednik Aktivne Srbije.
Azem Vlasi tvrdi da je „još u vreme tog tragičnog događaja na Kosovu bilo znakova da ga Albanci nisu počinili“ i da se Vučićeve izjave uglavnom komentarišu: „Hvala bogu da je Beograd konačno progovorio“.
– To može da bude pozitivan indikator da je vlast u Srbiji spremna da raspravi sve slične događaje. Ne sumnjam da je Beograd spreman da to raščisti, jer je to veoma važno za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije, kao i za relaksaciju srpsko-albanskih odnosa. Ako se Beograd bude izvinio Albancima, to bi bio veliki pomak u procesu pomirenja, ali mislim da za sada nije spreman na takav korak – kaže Vlasi.
On smatra da eventualno izvinjenje „ne bi relativizovalo zločine koje su Albanci počinili nad Srbima, jer su i kosovska strana i međunarodni faktor spremni da rasvetle sve zločine, iako albanska strana tada nije imala državne institucije, regularnu vojsku i policiju“.
– Kao lekari Dragiša Milović i ja smo 1998. radili kao ispomoć u Pećkoj bolnici, gde je bilo zbrinuto stotinak ranjenih Srba, vojnika, pripadnika Žandarmerije i Specijalne jedinice. Sumnja da su Srbi pucali na Srbe u „Pandi“ je monstruozna, imajući u vidu tadašnju situaciju širom KiM – logor Lapušnik kod Glogovca, otmice i ubistva u Belćevacu, Suvoj Reci, Orahovcu i drugim mestima, Revizija albanskih zločina nad Srbina na KiM značila bi da su od Račka na ovamo Srbi sve sami sebi radili. Vlast se ponaša neozbiljno kada je reč o državnim i nacionalnim pitanjima – kaže za Danas Marko Jakšić, poslanik DSS u Skupštini Srbije.
Rada Trajković, poslanica Jedinstvene srpske liste u Skupštini Kosova, upozorava da je Vučićeva izjava bez dokaza „veoma opasna zato što ide u prilog optužbama da je Srbija teroristička država“.
– Kosovski Srbi, posebno porodice žrtava, ovu Vučićevu izjavu su doživeli kao relativizaciju albanskih zločina. Kod albanskih lidera na KiM postoji kontinuitet da sve zločine počinjene nad srpskim narodom pripisuju samim Srbima i ova Vučićeva izjava, bez relevantnih institucionalnih dokaza, kao i pisanje tabloida, ide im naruku. To dovodi u pitanje identifikaciju albanskih ekstremista kao počinilaca zločina nad kosovskim Srbima, čime se relativizuju masakri u Starom Grackom, Livadicama, Goraždevcu, ubistva u Cernici, Gračanici… – kategorična je Rada Trajković.
Za razliku od nje, predsednik SNV severnog KiM Milan Ivanović smatra da „spekulacije medija i Vučićeve izjave ne mogu da relativizuju albanske zločine nad Srbima, jer u njima Srbi nisu okrivljeni“. Ivanović kaže za Danas da „eventualna revizija pojedinačnih zločina ne može da prikrije istinu da je većina zločina nad kosovskim Srbima etnički motivisana, niti da promeni stanje izazvano etničkim čišćenjem“.
Zvanična verzija
Prema zvaničnoj verziji, napad na kafić „Panda“ 14. decembra 1998, u kome su ubijeni Ivan Obradović (14), Vukota Gvozdenović (16), Svetislav Ristić (17), Zoran Stanojević (17), Dragan Trifković (17) i Ivan Radević (25), smatrao se osvetom za ubistvo 34 člana OVK na granici Srbije i Albanije. Tokom potrage MUP Srbije u Peći i Glođanima uhapšene su 34 osobe, među kojima je bilo i pripadnika OVK za koje se tvrdilo da su bili pod komandom Ramuša Haradinaja, današnjeg lidera Alijanse za budućnost Kosova i bivšeg kosovskog premijera.
Advokat: Radomir Marković nema saznanja
Radomir Marković nema nikakva saznanja o događaju u kafiću „Panda“, izjavio je za Danas njegov advokat Vladimir Marinkov. Upitan o istrazi ubistva Slavka Ćuruvije, u kojoj je nekadašnji šef RDB osumnjičen i označen kao naredbodavac, Marinkov je odgovorio da je obavešten da će Marković u ponedeljak biti saslušan u zatvoru u Zabeli. J. L.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.