Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM) saopštio je danas da članovi ovog tela više ne obavljaju funkciju, pošto je istekao rok od godinu dana predviđen Zakonom o elektronskim medijima iz 2023. godine. Saopštenje su završili rečima “Što ste tražili, to ste i dobili. Zasluženo”.
Savet REM-a navodi da su svi njegovi članovi, izabrani po ranijem Zakonu o elektronskim medijima iz 2014. godine, automatski nastavili obavljanje funkcije tokom jedne godine od stupanja na snagu novog zakona, 4. novembra 2023. godine.
Po isteku tog roka, Savet ostaje bez članova, čime je trenutno obustavljen svaki proces odlučivanja u oblasti elektronskih medija u Srbiji.
„Odgovornost za ovaj interregnum, u kojem se našao čitav korpus organizacija, zakona i pravila koji regulišu rad elektronskih medija, leži na onima koji su insistirali da Regulatorno telo postane predmet političke trgovine, na onima koji su na tu trgovinu pristali, kao i na onima od kojih je traženo da se izjasne o ustavnosti zakonske odredbe kojom je vanredno skraćen mandat članova Saveta,“ ističe se u saopštenju REM-a.
Članovi Saveta tvrde da su tokom svog mandata radili pod konstantnim pritiscima onih koji su želeli da REM postane politički arbitar – institucija koja bi mogla da presudi o ishodima izbora i utiče na javnu sferu uklanjanjem medijskih sadržaja koji ne odgovaraju određenim političkim opcijama.
Savet REM-a navodi da su ti pritisci dodatno eskalirali tokom konkursa za dodelu pete dozvole za emitovanje, te da su se proširili i izvan granica Srbije, postajući deo kako javnog, tako i tajnog lobiranja u okviru određenih politika u Evropskoj uniji.
U saopštenju naovode da su se godinama zalagali za poštovanje zakona i principa slobode govora, uprkos, kako tvrde, pritiscima i zahtevima da REM preventivno interveniše protiv pojedinih medijskih sadržaja pre nego što oni budu emitovani.
Članovi Saveta kažu da su dosledno odbijali svaki oblik cenzure i insistirali na tome da nijednom mediju ne sme biti onemogućeno emitovanje unapred.
U saopštenju se navodi da je Savet REM-a godinama predlagao izmene Zakona o elektronskim medijima koje bi omogućile REM-u direktnu naplatu kazni za prekršaje u radu medija. Trenutni zakonski okvir zahteva da REM podnosi zahteve sudovima, što, kako navode, dovodi do toga da mnogi od tih zahteva zastare pre nego što se postignu pravosnažne odluke.
„Sve zajedno, Savet REM-a završava svoj mandat po zakonu, poštujući ga kao što je to radio sve ovo vreme,“ stoji u saopštenju REM-a, uz napomenu da „niko neće moći da koristi njihov rad kao izgovor za sopstvene promašaje“ u predstojećem periodu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.