sednica remafoto FoNet Milica Vučković

Srbija trenutno nema Savet REM-a jer je skupštinski Odbor za kulturu i informisanje propustio da pokrene zakonski postupak za izbor novih članova. Pre isteka mandata 4. novembra, Savet je dodelio „beogradsku frekvenciju“ prorežimskoj i tabloidnoj televiziji Informer.

Sagovornici Danasa kažu da u funkcionalnom smislu Srbija nije imala Savet REM-a još od 2014. godine, a kako dodaju, s obzirom na to da je jedna od poslednjih odluka ovog saveta da dodeli frekvenciju televiziji Informer – bolje je da ga nemamo.

Sada već bivša predsednica Saveta REM-a Olivera Zekić je u izjavi za Danas iskoristila priliku da čestita Informeru na dobijenoj regionalnoj frekvenciji i izrazila želju da će im budući Savet REM-a dodeliti i nacionalnu pokrivenost.

Profesor Filozofskog fakulteta i nekadašnji član Saveta REM-a Slobodan Cvejić objašnjava kakvu je to frekvenciju dobio Informer.

„Ovo što se u medijima zove ‘regionalna frekvencija’ je zapravo ‘dozvola za pružanje medijske usluge televizijskog emitovanja putem terestričkog digitalnog prenosa za zone raspodele'“, kaže Cvejić.

On dodaje da ono što zovemo „region Beograd“ je zapravo zona raspodele Avala i frekvencija koju je Informer dobio će pokrivati region širi od Beograda.

„Svi pružaoci medijskih usluga koji su konkurisali, a Informer nije bio jedini, morali su da ispune uslove propisane pravilnikom o dodeli dozvola i da prođu proceduru propisanu drugim pravilnikom. To su tehnički, finansijski i programski uslovi, slično kao i za nacionalne frekvencije“, priča Cvejić.

Prema njegovom mišljenju, s obzirom na brzinu kojom je dodeljena dozvola, moguće je da neki uslov nije ispunjen do kraja, što bi, kako kaže, moglo dovesti do zakonske obustave postupka ili važenja dozvole.

„Ovde ću naglasiti samo jedan uslov koji bi mogao biti relevantan u slučaju TV Informer u kontekstu čestitke koju je dobio od odlazeće predsednice Saveta REM-a, a to je: ‘da li su podnosilac prijave ili sa njim povezano lice pokušali da na nedozvoljen način utiču na odlučivanje u postupku izdavanja dozvole, bilo da je reč o uticaju na rad članova Saveta Regulatora ili zaposlenih u stručnoj službi Regulatora, pri čemu se uzima u obzir i pokušaj uticaja na posredan način (javno prejudiciranje ishoda postupka, otvorena ili prikrivena propaganda u medijima i sl.)'“, kaže Cvejić.

On naglašava da je Savet REM-a imao dva osnovna modela kojima je štitio interese „medijskih tajkuna bliskih SNS-u“: ili nije postupao kada je trebalo da izriče mere i reguliše prostor elektronskih medija, pre svega onih sa nacionalnim pokrivanjem, ili je, kao u slučaju ponovnog dodeljivanja licenci za nacionalno pokrivanje, kršio sopstvena podzakonska akta i tzv. nacionalne frekvencije dodelio televizijama koje nisu ispunjavale potrebne uslove.

„U šumi posledica bolje je što nemamo Savet REM-a, jer je jedna od poslednjih odluka ovog tela bila da dodeli regionalnu (beogradsku) frekvenciju TV Informer. Ova televizija može da se kvalifikuje jedino za turnir u medijskom izazivanju sukoba i haosa“, kaže Cvejić.

Profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski kaže da se istekom mandata Savetu REM-a stvorio svojevrsni „vakuum“ u radu Regulatornog tela za elektronske medije.

„Trenutno nemamo odgovarajući organ u tom regulatornom telu koji donosi odluke. To znači da neće imati ko da reaguje na sve ono što se dešava u radu elektronskih medija“, priča Veljanovski.

S praktične strane, kako kaže, ovaj „vakuum“ i nije neka velika promena jer se REM ni do sada nije mnogo angažovao da realizuje svoje zakonske obaveze.

„Mi koji smo radili na Zakonu o elektronskim medijima i u medijskim udruženjima nadamo se da će uskoro biti pokrenuta ta procedura i trebaće nam najmanje tri meseca, a možda i više, da se izabere novi savet. Očigledno nije bilo volje od strane vlasti da se sprovodi zakon jer njima ovakvo stanje odgovara“, kaže Veljanovski.

Što se tiče dodeljivanja regionalne frekvencije Informeru, Veljanovski kaže da je Savet REM-a na ovaj način pokazao da nije u stanju da radi svoj posao i da radi suprotno zakonu.

„Informer je jedan od najgorih takozvanih medija u Srbiji koji nikada nije trebalo da dobije ni dozvolu da u kablu ima televiziju, a kamoli da dobije teritorijalno pokrivanje“, naglašava Veljanovski.

Direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović kaže da Srbija Savet REM-a u funkcionalnom smislu nije imala još od 2014. godine.

„Oni kao telo su svojim ponašanjem bili glavni kreatori činjenice da je kršen član 51. Ustava Republike Srbije koji garantuje građanima potpuno, istinito i blagovremeno informisanje“, kaže Gavrilović.

Dodaje i da je REM bio garant i čuvar propagande Aleksandra Vučića.

„BIRODI je dostavio svoj izveštaj o radu REM-a Tužilaštvu za organizovani kriminal pre više od godinu dana i poslednja informacija koju smo dobili je da je predmet još uvek u radu“, priča Gavrilović.

On navodi i da je Agencija za sprečavanje korupcije otvoreno štitila Oliveru Zekić u slučaju njene slike u nacističkoj uniformi.

„Novi Savet REM-a, ukoliko stvarno bude radio posao, će prvo preispitati postupak dodele frekvencija, sa druge strane preispitati i utvrditi da li one televizije koje su dobile svoje frekvencije poštuju svoje elaborate, i treća stvar koju treba da uradi je da ispita ekonomsku održivost televizija koje imaju nacionalnu frekvenciju“, priča Gavrilović.

Za kraj kaže i da bi novi Savet REM-a trebalo da preispita izjavu predsednika Aleksandra Vučića koji je rekao da se sve televizije „finansiraju iz istog ćupa“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari