Do Preševa, opštine sa većinskim albanskim stanovništvom, iz Vranja se može doći samo taksi prevozom. I taj posao prevoznici nerado rade, pa je novinar Danasa imao problem da nađe prevoznika koji ga je u oba pravca prevezao za 700 dinara.
U samom Preševu situacija deluje normalno. U kafićima se puši, ispija se prepodnevni čaj, „makijato“.
Mladi Albanci, stalno zagledani u mobilne aplikacije, ocenjuju da je reč o nekoj vrsti „ponovljenog ratnog stanja“.
Nisu spremni za fotografisanje i konkretne izjave, ali su zaplašeni obzirom da se teško snadbevaju rukavicama, higijenskim sredstvima za dezinfekciju kao i činjenicom da su daleko od regionalne bolnice koja se nalazi u Vranju, s obzirom na to da je zatvoren administrativni prelaz Končulj prema Prištini.
– Ovo nije politička priča, spremni smo da poštujemo sve mere jer ovde u Preševu je mnogo mladih – priča teško, Fadilj H. kad je čuo da razgovara sa novinarom.
U naselju Železnička stanica gde žive preostali Srbi pojačane su mere kontrole. Ugostiteljski objekti poštuju radno vreme, kao i higijenske mere.
U prekidu je teretni saobraćaj na železnici od Preševa, ka Ristovcu, Vranju i dalje prema Nišu. Slična situacija je i sa autobuskim saobraćajem prema Gnjlanu i Prištini, kao i prema Bujanovcu i Vranju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.