Reporteri bez granica: Srbija ne ispunjava sve uslove za ulazak u EU 1Reporteri bez granica: Sedište u Parizu Foto: Wikipedia

Broj napada na novinare koje smo zabeležili jasno pokazuje da je klima sve nepovoljnija, izjavila je za Cenzolovku šefica kancelarije Reportera bez granica za Balkan Paulin Ades-Mevel, govoreći o medijskoj situaciji u Srbiji.

Ona je ocenila da „Srbija danas ne ispunjava uslove da se priključi Evropskoj uniji (EU)“ i najavila da će Reporteri bez granica „to istaći u evropskim institucijama“.

Upitana šta je bila „crvena zastavica“ za ozbiljniju mobilisanost Reportera bez granica, Mevel je odgovorila da je to svakako bila sedmica kada su se u Srbiji dogodila četiri uzastopna napada.

Prema njenim rečima, „bio je to jasan pokazatelj pogoršanja, iako je i u prethodnim mesecima bilo situacija u kojima je pređena linija dopustivog“.

Mevel je napomenula da vlast, pre svega, mora da osudi napade na novinare i upitala o „kakvom autoritetu i uticaju medija govorimo, ako su redovno napadani i ako nema zvaničnog odgovora ili kazne za one koji su te napade počinili?“

„Naša je želja da vlast jasno osudi, potom i kazni počinioce, a zatim da preduzme mere za unapređenje stanja“, poručila je Mevel.

Ona je podsetila da su Reporteri bez granica započeli kampanju #ProtectJournalists, kao deo procesa uspostavljanja specijalnog predstavnika Ujedinjenih nacija zaduženog za bezbednost novinara.

Po našem mišljenju, novinari bi trebalo da pokušaju da rade svoj posao u skladu s profesionalnim standardima i ne bi trebalo da odgovaraju na provokacije, rekla je Mevel, već da ispolje spolidarnost i obrate se za podršku međunarodnim organizacijama.

Što se tiče elektronskih medija, ovlašćeni regulator bi trebalo da bude obavešten i da svaki takav događaj jasno osudi, dodala je Mevel, koja smatra da bi institucije EU trebalo kritički da razmotre nezavisnost REM.

Povodom pitanja da li je bojkotovanje određenih političara koji vređaju medije generalno dobra ideja ili potez očajnika, Mevel je predočila da je „ponekad bojkot sredstvo koje privlači pažnju, pa – ako je neophodno – zašto da ne?“

Na opasku da se mediji percipiraju kao unutrašnji problem, bez obzira na to što je sloboda govora jedna od bazičnih vrednosti EU, Mevel je uzvratila da nije tačno da Unija ne čini ništa, ili da ne kaže ni reč.

Prema njenim rečima, EU ima svoje mehanizme, baš kao što nevladine organizacije ili aktivisti imaju svoje.

„Uloga Reportera bez granica, jeste da izveštavamo, da bismo institucije upozorili na neregularnosti, promašaje, greške, kako bi te institucije mogle da reaguju, osude ili deluju u situacijama kada je to potrebno“, objasnila je Mevel.

Upitana da li predstavnici EU uopšte mare, da li ih je briga za ugroženu slobodu medija u Srbiji, ili bilo gde drugde, ona je ocenila da ih je naravno briga i da oni naravno imaju uvid u sve izveštaje koji pokazuju pogoršanje stanja u toj oblasti.

Uloga organizacija kakva je, recimo, naša, jeste da budemo „kamičak u cipeli“ onih vlasti koje ugrožavaju slobodu medija, kao i da učinimo sve kako bi nas čuli predstavnici međunarodnih i evropskih institucija, precizirala je Mevel.

„Ponosni smo što vidimo da nas donosioci odluka čuju ili da čitaju ono što napišemo“, istakla je Mevel i zaključila da izveštaji Reportera bez granica jasno pokazuju koliki je i kakav uticaj ove organizacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari