Revizija istorije ili šteta za kulturu sećanja: Sagovornici Danasa o otvaranju kafea u Muzeju Draže Mihailovića 1Foto Radmila Marković/Danas.rs

U prostorijama novootvorenog Muzeja Draže Mihajlovića, u Bregalničkoj ulici 24 na Zvezdari, uoči srpske Nove godine Udruženje “Naša Drina” otvorilo je kafe „Čičin dom“, gde će se, kako kažu, okupljati ljubitelji Draže Mihailovića. Sa drulge strane, sagovornici Danasa imaju podeljeno mišljenje o tome da li je to bilo potrebno.

“Svi znaju da smo pre nešto više od godinu dana ovde napravili spomenik i spomen sobu, a danas smo napravili jedan klub ljubitelja generala Draže Mihailovića i Ravnogorskog pokreta, gde ćemo moći u budućnosti da se okupljamo, razmenjujemo mišljenja. Klub će biti otvoren svakoga dana od 8 do 22 časa i pozivam sve naše pristalice, a sve ih je više i više, gotovo da ovih drugih i nema, da dođu da se družimo na ovome mestu. Da slušaju predavanja o Ravnogorskom pokretu, o Srbiji, o srpskom narodu, o istini i pravdi koja je gotovo jedan ceo vek bila skrivana od srpske javnosti”, rekao je na otvaranju Igor Braunović, predsednik udruženja “Naša Drina” i narodni poslanik.

Komentarišući otvaranje „Čičinog doma“, unuk Draže Mihailovića i predsednik Pokreta obnove Kraljevine Srbije (POKS) Vojislav Mihailović kaže za Danas da pozdravlja ovakvu ideju.

– Dom mog dede je u srcu svakog srpskog patriote širom sveta, a dalji razvoj Muzeja, na mestu naše stare porodične kuće u Bregalničkoj ulici u Beogradu, mogu samo da pozdravim. Deluje kao prijatno mesto u kom će poštovaoci mog dede, ali i oni koji se tek bolje upoznaju sa njegovim značajem za istoriju našeg naroda i sveta, moći da provedu prijatne trenutke – navodi Mihailović.

Za Miloša Karavezića, prvog sekretara Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) ovo je još jedan pokušaj da se dodatno vrši revizija istorije, dok muzej ionako smatra lažnim.

– Ono što je svakako negativna činjenica jeste da taj lažni muzej koji uopšte nije odobren od strane Ministarstva kulture i dan danas postoji, tako da u tom smislu otvaranje tog kafea je samo još jedan pokušaj određenih reakcionih grupa da dodatno vrše reviziju istorije i da dodatno menjaju mišljenje naroda i prema Narodno oslobodilačkoj borbi i ulozi partizana, četnika itd. Opet ću podsetiti da se to ne radi zbog prošlosti, već zbog sadašnjosti i budućnosti i da taj narativ gde mi treba da sarađiujemo sa okupatorom, gde ne treba da pružamo otpor i tako dalje je neki narativ koji se upravo kroz tu reviziju istorije nama danas nameće – ocenjuje Karavezić za Danas.

Istoričar Nenad Đorđević da general Mihailović zaslužuje da ima adekvatan prostor, ali da pompezna najava otvaranja kafea samo može da šteti kulturi sećanja.

– General Mihailović kao i njegov pokret koji predstavlja najtragičniji deo nove srpske istorije zaslužuje adekvatan prostor gde bi se na pouzdan dokumentarni način obradio taj deo naše nacionalne prošlosti. Ali, pošto je ovo u suštini privatna inicijativa onda dolazi do ovakvih, uslovno govoreći, problematičnih situacija – ističe naš sagovornik.

Dodaje da je činjenica da u mnogim muzejima postoje mesta za odmor i eventualno osveženja posetilaca, ali da je to usputni deo muzeja, koji nije na ovaj način prezentovan, kao deo strašne priče.

– Smatram, a to je moje privatno mišljenje, da ovakva pompezna najava otvaranje kafea šteti kulturi sećanja i na neki način dezavuiše u suštini pozitivnu privatnu inicijativu otvaranja tog muzeja. Prostor koji je otvoren pre nekoliko meseci ima za cilj podsticanje resentimana mlađih generacija, a ne mesto okupljanja radi druženja u kafeu, tako da smatram da ovde nije pravo mesto za to – zaključuje istoričar Đorđević.

Podsetimo, muzej i spomenik četničkom vođi Dragoljubu Draži Mihailoviću, u kome su izloženi neki od njegovih ličnih predmeta, otvoren je 17. oktobra 2023. godine, u prisustvu velikog broja građana, na mestu nekadašnje porodične kuće Mihailovića, u prizemlju sada moderne višespratnice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari