Francuska je u blokadi, protesti se šire i postaju masovniji, ali nijedna strana ne popušta – vlada ne odustaje od najavljene reforme penzionog sistema, a Francuzi od demonstracija protiv te reforme u kojima učestvuju svi slojevi i uzrasti. U barikadama rafinerija, aerodroma, luka učestvuju radnici kojima penziona reforma donosi dodatne godine rada dizanjem starosne granice za odlazak u penziju, penzioneri kojima preti smanjenje penzije i najmlađi srednjoškolci i studenti koji brinu šta ih čeka u budućnosti.
Francuzi odbijaju penzionu reformu, jer je zemlja u glibu osećanja da „nema budućnosti“, a taj sindrom onemogućava ne samo ovu neophodnu reformu, već i druge – fiskalnu, političku, obrazovanja, smatra francuski poslovni dnevnik Eho.
Pitanje budućnosti ističu i predsednik Francuske Nikola Sarkozi i vlada kad god govore o penzionoj reformi, o kojoj je pokrenuta debata u junu otkad traju i protesti. Državni vrh smatra da će bez reforme doći do kraha penzionog sistema jer je zemlja suočena sa finansijskom i ekonomskom krizom i padom zaposlenosti, naročito mlađih od 25 i starijih od 55 godina. Francuzi su protiv dizanja starosne granice sa sadašnjih 60 na 62 godine i namere da isplata pune penzije počne tek kada penzioner napuni 67 godina. I sve je veća podrška javnosti demonstrantima.
Nedavno sprovedene ankete pokazuju da 71 odsto Francuza podržava proteste protiv penzione reforme, dok su istraživanja urađena pre sedam dana pokazivala podršku od jedva 30 odsto. Lider francuskog vodećeg sindikata Generalna konfederacija rada (CGT) Bernar Tibo najavio je masovne štrajkove i akcije iduće sedmice, a u međuvremenu je prostrujala vest da su članovi Senata, u kojem je trebalo da bude glasanje o predloženoj penzionoj reformi ali je odloženo, glasali o jednom amandmanu.
Opozicioni senatori pokušali su da amandmanima blokiraju ili bar odlože izglasavanje, ali njihove kolege iz vladajućih partija desnog centra, zahvaljujući kojima vlada ima većinu u oba doma parlamenta, uspeli su da proguraju amandman kojim su otvorena vrata za reviziju penzione reforme 2012, posle predsedničkih izbora u Francuskoj. Analitičari ocenjuju da bi taj potez mogao da umiri neke od sindikata u pogledu penzione reforme, ali francuski levičarski Liberasion upozorava da će revolt ostati i biti vrela tema za predstojeće predsedničke izbore. Konzervativni Figaro smatra da su „Francuzi daleko od realnosti“ i da se u svetu zbog toga čude, jer je kriza svuda i primorava i druge vlade da upotrebe „tešku medicinu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.