Trupe lojalne Prelaznom nacionalnom savetu (PNC), privremenoj vladi Libije, zarobile su Musu Ibrahima, portparola režima nekadašnjeg libijskog vođe Muamera el Gadafija. Ibrahim je uhapšen prilikom pokušaja bekstva automobilom iz Gadafijevog rodnog grada Sirta. Prema nekim izveštajima, bio je obučen u žensku odeću.


Od izbijanja narodne pobune u februaru do polovine avgusta, Ibrahim, koji izvanredno govori engleski, zahvaljujući studijama u Londonu, svakodnevno se obraćao zapadnim novinarima u hotelu Riksos u Tripoliju, ističući kako će Gadafijeve snage pobediti pobunjenike. Tokom tog perioda stekao je nadimak „Komični Musa“, što predstavlja aluziju na „Komičnog Alija“, portparola nekadašnjeg iračkog predsednika Sadama Huseina. I dalje nije poznato gde se nalaze Ibrahimova supruga nemačkog porekla Julija Ramelov i njihovo dete.

PNC je takođe saopštio da postoji mogućnost da se Gadafi krije u gradu Gadamisu, nedaleko od granice sa Alžirom, gde ga štiti pleme Tuarezi. Ranije se verovalo da je bivši libijski vođa pronašao utočište u Bani Validu. Nigerijski premijer Brigi Rafini izjavio je juče da ta država neće isporučiti Gadafijevog sina Sadija, za kojim je nedavno raspisana crvena poternica Interpola.

– Sadi je bezbedan u Nigeru – rekao je Rafini, prenosi Bi-Bi-Si. Uprkos euforiji zbog svrgavanja Gadafija, korupcija i nepotizam ostaju gorući problemi Libije, imajući u vidu nastojanja vatrenih pobornika nekadašnjeg režima da ubede narod da su odigrali značajnu ulogu u narodnoj pobuni, što bi moglo da za posledicu ima zataškavanje afera i nerasvetljavanje političkih ubistava. Takvi slučajevi „golubova prevrtača“ već su viđeni u prošlosti u različitim delovima sveta, a dobro su poznati i javnosti na Balkanu.

– Metaforično govoreći, pojedinci su u potpunosti bili zeleni, odnosno podržavali Džamahiriju i Gadafija, a sada žele da promene boju poput kameleona – ocenio je za Gardijan libijski revolucionar Ahmed al Gazali. Gnev su takođe izrazili zaposleni u najvećoj libijskoj banci i zatražili smenu generalnog direktora Abdulfataha Gaftara, koji je obavljao finansijske poslove za „Brata vođu“.

– Gaftar nas je tretirao kao robove i davao Gadafiju sve što je želeo. On je simbol starog režima i mora da ode – naglasio je za britanski list bankar Kamal Ahmed. Veliki deo libijske javnosti poručuje novim vlastima da je neophodno otpustiti i direktore bolnica, univerziteta i drugih ustanova, što je u skladu sa obećanjima Mustafe Abdula Džalila, predsednika PNC, koji je ocenio da svi koji su ubijali ljude ili nezakonito prisvajali državni novac moraju biti izvedeni pred lice pravde. Ipak, ima i onih koji smatraju da je Džalil suviše popustljiv i traže pokretanje opsežnih akcija protiv pripadnika bivšeg režima koji su se u poslednji čas pridružili revolucionarima

– Ne možemo da se ponašamo kao Gandi ili Isus Hrist. Ne možete da ubijete Al Kaponea, a da dozvolite njegovim huliganima da ostanu. Revolucija mora da znači novi početak – ocenio je libijski politikolog Sami Kaskuša.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari