Rezolucija EP o Linglongu upozorenje Vučiću 1Foto: Zoran Dedić

Navodi u Rezoluciji EP o teškom položaju vijetnamskih radnika na gradilištu u Zrenjaninu su tačni, saopštio je politikolog Miroslav Samardžić.

Kineska kompanija namerno je radnike iz svoje zemlje držala u povoljnijem položaju u odnosu na druge strane radnike kako bi zaposleni bili podeljeni po etničkoj osnovi i onesposobljeni za kolektivnu akciju u odbrani svojih prava., upzorio je politkolog Miroslav Samardžić.

On kaže da tretman Vijetnamaca na gradilištu predstavlja veliki presedan i ukoliko odgovorni ne budu kažnjeni, takvo postupanje može postati uobičajena praksa.

Da je Srbija pravna država, Rezolucija EP bila bi nepotrebna, jer član 26. Ustava Republike Srbije kaže da niko ne može biti držan u ropstvu ili u položaju sličnom ropstvu i da je svaki oblik trgovine ljudima i prinudni rad zabranjen”.

“Verovatni stvarni motiv za reagovanje EP nisu bili navedeni događaji u Srbiji već prilično blag pokušaj da se Aleksandar Vučić upozori da nije ispunio obećanja koja je dao kada su ga iz zapadnih centara moći 2012. podržali da dođe na vast. Od njega oni očekuju, a on im je to verovatno i obećao, da ispuni sledeće zahteve: da prizna Kosovo, da istera Rusiju sa Balkana i da likvidira Republiku Srpsku. Osim toga, na Zapadu nerado gledaju na sve veći uticaj Kine na Balkanu, a Srbija postaje osnovno geografsko uporište tog uticaja”, objašnjava politikolog Miroslav Samardžić.

Kako nagkašava, u Rezoluciji je spomenut samo jedan od mnogih problematičnih aspekata u vezi sa Linglongom. Nije bilo govora o ekonomskoj i ekološkoj šteti koji od ovoga projekta mogu imati Banat i Srbija, a nedovoljno je ukazano i na brojne povrede domaćih propisa.

Za stanovništvo Kine dobro je da se prljava industrija iz njihove zemlje prebaci u Srbiju ali, za nas nije i u tom pogledu interesi su nam različiti, navodi Samardžić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari