Rezultati krvi zaposlenih u ponedeljak 1

Epidemilog Predrag Pavlović iz kruševačkog Zavoda za javno zdravlje rekao je da je, zbog sumnje na male boginje, 13 uzoraka krvi poslato na analizu u Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“.

Konačna dijagnoza će se uspostaviti u ponedeljak kada se i očekuje da rezultati stignu.
 
Pavlović je izjavio da je epidemiološka služba, nakon informacije da više zaposlenih u Opštoj bolnici ima povišenu temperaturu i osip, obavila telefonski razgovor sa obolelima koji su u tom trenutku bili na kućnom lečenju i da se na osnovu tih razgovora stekao utisak da je reč o morbilama.
 
„Odmah je sazvana komisija za bolničke infekcije i svi pacijenti su ponovo pregledani u specijalnoj prostoriji na Infektivnom odeljenju, kada je i uzeto 13 uzoraka krvi“, rekao je Pavlović.
 
Dodao je da su svi pregledani pacijenti imali temperature ali i da nisu svi imali i osip, kao i da među onima kod kojih postoji sumnja na morbile nije bilo lekara, kako su naveli pojedini mediji.
 
„Informacija da je zaraženo 18 lekara je netačna. Radi se o zdravstvenim tehničarima zaposlenim na intenzivnoj nezi i u rentgen službi“, objasnio je on.
 
Istakao je da oboleli pacijenti imaju blagu kliničku sliku i da niko od njih nije hospitalizovan, te da ne treba praviti paniku jer se, kako je dodao, „radi o blagoj formi bolesti koja je godinama poznata kod nas“.
Prema njegovim rečima, moguća epidemija ne može se proglasiti dok se ne uspostavi konačna dijagnoza, što će se znati nakon što budu stigli rezultati.
 
Direktor kruševačkog Zavoda za javno zdravlje Dragan Vuksanović podsetio je da je epidemija morbila zabeležena pre nekoliko godina u Leskovcu, Novom Sadu i Nišu. Poručio je da protiv ove bolesti postoji vakcina i da je to
dobar signal za roditelje da bi obavezno trebalo da vakcinišu svoju decu.
 
„Na teritoriji Rasinskog okruga ali i cele Srbije, procenat obuhvata vakcinacijom je nedovoljan. Trebalo bi da bude 95 odsto od broja planirane dece, a obuhvat je oko 87 odsto. To nije neki prag zaštite i može da dovede do toga da nemamo kolektivni imunitet, pa postoji i realna mogućnost da se ovo obeljenje širi i u nekim narednim godinama“, poručio je Vuksanović.
 
Sanitarni inspektor Goran Marković rekao je da su zdravstvene službe brzo reagovale i postupile u skladu sa pravilima struke i propisima i da su odmah donete odgovarajuće mere u cilju sprečavanja daljeg širenja bolesti.
 
Direktorka Opšte bolnice u Kruševcu Vesna Stević Gajić rekla je da su zbog smanjenog broja radnika u Službi anestezije, trenutno odložene takozvane „hladne operacije“, te da se nada da će se već naredne nedelje nastaviti sa redovnim operativnim programom.
 
Prema njenim rečima, pacijent koji je sa težom kliničkom slikom iz Opšte bolnice poslat na dalje lečenju u niški Klinički centar, oseća dobro i nije životno ugrožen. Dodala je da je trenutno, zbog simptoma bolesti, sa posla odsutno osam medicinskih tehničara, da se kontinuirano sprovode protivepidemijske mere i praćenje zdravstvenog stanja kako zaposlenih u Opštoj bolnici tako i građana na teritoriji Kruševca, kao i da je o svemu obavešten Insitut
za javno zdravlje „Batut“ i resorno ministrastvo.
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari