Ribočuvari Priboja i Prijepolja nisu primetili pomor ribe u Limu, koji se desio početkom septembra, a koji je bio najvidljiviji kroz Bijelo Polje, bio je povod za istraživanje Prirodno-matematičkog fakulteta u Podgorici.
U ribočuvarskoj službi preduzeća koje gazduje tokom Lima kroz Srbiju kažu da u donjem toku nije primećen veći pomor ribe.
Veće količine uginule ribe primetili su i fotografisali sportski ribolovci u Ribolovnom društvu „Sinjavac“iz Bijelog Polja. Istraživanje kvalitetu vode, na osnovu prisustva ribljih vrsta je rađeno četiri dana nakon ekološkog incidenta. Profesori fakulteta u Podgorici u izveštaju saopštavaju da u Limu nije nađen ni jedan primerak plemenite salmonidne ribe: pastrmke, mladice, lipljena, koje su ranije bile prisutne u tim vodama.
Ribolovnim područjem „Zapadna Morava“, kome pripada i Lim u donjem toku, kroz Srbiju, (Prijepolje, Priboj), gazduje „Balkan Eco Team“ doo, Prijepolje . NJihovi predstavnici kažu da nisu primetili pomor ribe. „U redovnom monitoringu na području Lima, jezera Potpeć , Priboja i Prijepolja, kojim gazduje naše preduzeće, takođe nije zabeleženo prisustvo salmonidnih vrsta, ali nismo primetili ni pomor ribe u poslednjih 15- tak dana“, kaže za naš list Milan Milošević, jedan od poslovođa „Balkan Eco Team“. On još dodaje da je moguće da je zabeleženi ekološki incident u gornjem toku Lima možda lokalnog karaktera.
Pomor ribe u rijeci Lim je ekološka katastrofa, koja je i ovog puta pokazala svu neodrživost postojećeg stanja i njegovu štetnost za razvoj Crne Gore kao ekološke države. Pozivamo nadležne institucije da hitno pronađu počinioce i javno saopšte građanima ime fabrike koja je direktno odgovorna za ovaj ekocid“, ističe se u saopštenju kluba odbornika Demokrata u SO Bijelo Polje. Oni zahtijevaju od tužilaštva da preduzme sve potrebne mjere i pokrene postupak protiv odgovornog lica koje je izazvalo ovu ekološku katastrofu.
„Uginula riba je pronađena nizvodno od Industrijske zone do mjesta Sutivan. Voda je danima bila bijele boje. Tri dana nakon pomora, površinom rijeke Lim su plutale velike količine ribe. Prilikom ispitivanja, primjerci pastrmke mladice i lipljena nijesu pronađeni u rijeci. Više ih nema. Ovo je krajnje nedopustivo za jednu ekološku državu. Ko i zbog čega je dozvolio da dođe do ovoga? U čijem interesu se dešavaju ovakve stvari? Uginulo je na stotine tona ribe i nije dovoljno reći građanima da je uzrok u povećanom sadržaju nitrita i da je deficit rastvorenog kiseonika vjerovatno uzrok pomora ribe“, napominju Demokrate.
Podsjećajući da se i ranije dešavalo da ribolovci ulove ribe na kojima su vidljive promjene u vidu oteklina, izraslina i slično, dodaju da Centar za toksikološka ispitivanja hitno mora da izvrši ispitivanja. „Mora se otkriti i javno objaviti koji je glavni uzrok i ko je počinilac i neophodno je podnijeti krivičnu prijavu i preduzeti sve potrebne mjere kako se ovaj ili sličan ekocid više ne bi ponovio“, upozoravaju bjelopoljske Demokrate.
Ista stranka se oglasila i povodom stanja u Pljevljima.
Poslije ko zna kojeg po redu podizanja ogromnih oblaka prašine sa deponije Maljevac i poslije ko zna kojeg po redu ispuštanja otrovnih materija u rijeke Vezišnicu i Ćehotinu, svjedoci smo bezobraznog, bezobzirnog, osionog i bahatog ponašanja čelnih ljudi Elektroprivrede Crne Gore kojim se vrijeđa pamet i zdrav razum svih građana našeg grada, ocijenio je Miroslav Anđelić, odbornik Demokrata u SO Pljevlja. Po njegovim riječima, ono što posebno zabrinjava jeste odsustvo svijesti kod Pljevljaka koji se nalaze na rukovodećim mjestima u Termoelektrani i Elektroprivredi koji su, „zarad svojih visokih zarada, spremni opravdati svaki potez Elektroprivrede i svojim činjenjem ili nečinjenjem ugroziti zdravlje svih građana Pljevalja“.
Odrekli se drugog bloka zbog životne sredine
Premijer Duško Marković rekao je da se Vlada odrekla drugog bloka TE Pljevlja u korist životne sredine, navodeći da Vlada troši više od 50 miliona evra za sanaciju crnih ekoloških tačaka. Marković je na Miločerskom razvojnom forumu na Cetinju rekao da je napravljena transformacija u energetici ka obnovljivim izvorima.
„Odrekli smo se valorizacije velikog nalazišta uglja na području Pljevalja za gradnju druge termoelektrane, iako je to velika investicija i donosi veliki broj radnih mjesta. Rekli smo ne, gradićemo nešto što je u duhu naše ekonomske politike, održivog razvoja i očuvanja životne sredine. Možda će buduće generacije za 50 ili 100 godina osmisliti neku novu tehnologiju iskorišćavanja lignita u kombinaciji sa bio masom koja neće ugrožavati životnu sredinu“, istakao je Marković. Upozorio je da zagađivač mora biti kažnjen bez obzira na to da li je pojedinac ili kompanija. Marković je poručio da se biznis više ne može pokretati ako se ne poštuje zaštita životne sredine. „Ne smijemo dozvoliti da se ponovi zagađenje kakvo je bilo u rijeci Ćehotini u Pljevljima, u Limu u Bijelom Polju ili kao što je zagađenje rijeke Zete“, kazao je Marković na panelu „Ekologija – edukacija i biznis“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.