Ribočuvarska služba u Nišu, koja pokriva jedno od najvećih područja u Srbiji, zaplenila je od ribokradica prošle godine oko devet kilometara mreže i podnela više od 130, uglavnom prekršajnih prijava, saopštio je direktor „Južne Morave 2“ Nikola Kumanović.
– Kad bi svu zaplenjenu ribolovačku mrežu razvukli, bila bi to razdaljina od Niša do Niške Banje, a pošto smo od osnivanja, sredinom devedesetih godina, zaplenili više od 200 kilometara mreža, s njom bi, autoputem, došli do pred sam Beograd. Ribokradice su najprisutnije na najatraktivnijim vodama u našem kraju, u prvom redu na Bovanskom jezeru, ali ih ima i na Južnoj Moravi i Oblačinskom jezeru – rekao je Kuzmanović novinarima.
Kako bi bila što efikasnija u zaštiti voda od krivolova, niška Ribočuvarska služba dobila je prošle sedmice na poklon od grada motor za čamac. Gradonačelnik Niša Miloš Simonović tada je najavio dugoročnu saradnju grada Niša i Ribočuvarske službe i na velikom projektu „Ada Ženeva“ na Nišavi, koja podrazumeva komunalno i infrastrukturno uređenje te lokacije.
Kabinet gradonačelnika tada je saopštio da je grad Niš prethodnih godina uložio značajna sredstva i da je planirano dalje uređenje korita i priobalja Nišave i Gabrovačke reke. Takođe, grad i javno preduzeće Srbijavode biće nosioci projekta Svetske banke koji predviđa nastavak uređenja korita Nišave od Betonskog mosta u Nišu do okolne opštine Medoševac, uređenje desne obale Nišave kod Niteksa u opštini Pantelej i završetak uređenja korita Gabrovačke reke, saopšteno je u kabinetu gradonačelnika.
Kazne i do 50.000 dinara
Nikola Kuzmanović je pozvao sve ribolovce da obezbede dozvole za ribolov, podsećajući ih da kazne za neposedovanje dozvola iznose od 25.000 do 50.000 dinara. Nezavisno od njih, ribokradicama se naplaćuje i šteta po komadu ulovljene ribe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.