Rio Tinto nije uspeo u povlačenju rada Dragane Đorđević i saradnika o projektu Jadar 1EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Kompanija Rio Tinto nije uspela u pokušaju povlačenja rada „Uticaj istraživačkih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji“ srpskih naučnika, koji je objavljen u časopisu Scientific Report – Nature.

Kao je objavio N1, Rio Tinto je tri puta pokušao da opovrgne tekst srpskih naučnika o projektu Jadar u časopisu Scientific report.

Uredništvo nije pristalo na primedbe Rio Tinta, ali je prihvatilo objavljivanje manjih tehničkih korekcija.

Troje naučnika iz Srbije, koji su učestvovali u izradi preliminarnih studija o proceni uticaja na životnu sredinu projekta Jadar i glavni naučnik Rio Tinta dr Najdžel Stjuard zatražili su od međunarodnog stručnog časopisa „Nature – Scientific Reports“ povlačenje članka Dragane Đorđević i saradnika o Projektu Jadar. Kako su naveli iz Rio Tinta, povlačenje članka se traži zbog „činjeničnih netačnosti, nedoslednog primenjivanja naučne metodologije i brojnih drugih manjkavosti“.

Osim dr Stjuarda, zahtev za povlačenje članka potpisali su redovni profesor Mašinskog fakulteta dr Aleksandar Jovović, rukovodilac izrade studija o proceni uticaja postrojenja za preradu rude i deponije industrijskog otpada na životnu sredinu, i redovni profesori Rudarsko-geološkog fakulteta dr Aleksadar Cvjetić, član tima za izradu studije o proceni uticaja podzemnog rudnika na životnu sredinu i dr Nikola Lilić, rukovodilac izrade studije o proceni uticaja podzemnog rudnika na životnu sredinu.

Oni su optužili Draganu Đorđević i saradnike da su izvukli pogrešne i naučno neutemeljene zaključke.

Rio Tinto je naveo da autori rada na ovaj način naučnu i opštu javnost dovode u zabludu o potencijalnim uticajima Projekta „Jadar“ na životnu sredinu.

Kao značajan nedostatak rada dr Đorđević, oni su naveli „manipulisanje referencama“ i netačne činjenice.

„U radu se pogrešno navodi da površina koju bi projekat zauzeo iznosi između 2.031 i 2.431 hektara. Međutim, javno dostupni podaci pokazuju da centralno područje projekta s rudnikom i postrojenjem za preradu obuhvata svega 220 hektara, a sa deponijom industrijskog otpada u dolini Štavice ukupno 388 hektara“, piše u saopštenju Rio Tinta.

Dodaje se da je u radu netačno navedeno da će se industrijski tečni otpad skladištiti u blizini reka Korenita i Jadar, koje su sklone plavljenju.

„Javno su dostupni podaci, koje Đorđević i saradnici nisu uzeli u obzir, da se predložena lokacija otpada nedvosmisleno nalazi izvan plavnih područja, kao i da je predviđen čvrsti, a ne tečni otpad“, istaknuto je u saopštenju.

Rio Tinto je naveo da su, prema merenjima srpskih geologa iz devedesetih godina, povišeni nivoi bora, litijuma i arsena u dolini Jadra prirodni fenomeni i da autori članka nisu naveli polazne podatke o zatečenom stanju zemljišta i vode pre početka geoloških istraživanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari