Izmene Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja kao krovni zakon, menjaju se, pre svega, zbog usklađivanja sa odredbama novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
To se pre svega odnosi na Jedinstveni informacioni sistem u kojem učenici još u predškolskom uzrastu dobijaju poseban broj koji ih prati do kraja školovanja. Ti podaci se čuvaju u jedinstvenom registru, a izmene Zakona donose brojne procedure pojednastavljene, rekao je ministar obrazovanja Mladen Šarčević, predstavljajući razloge za izmenu zakona poslanicima Skupštine Srbije.
Ministrar je, govoreći o Zakonu o nacionalnom okviru kvalifikacija, naveo je da je potrebno ubrzati proces priznavanja stranih diploma za određene priznate svetske univerziteta, na primer sa Šangajske i Tajmsove liste i da će se tu voditi brze procedure od osam dana.
„Izjednačeni su modeli neformalnih i formalnih vidova obrazovanja i sticanje sertifikata podrazumeva da se formiraju posebni centri za takozvano doživotno učenje“, rekao je Šarčević i dodao da su formirani srednjoškolski resurs centri u deset gradova u kojima poslodavci lakše nalaze kadrove koji su im potrebni.
Govoreći o izmenama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju, ministar je rekao da se on usaglašava sa dva zakona koja je skupština već donela – o dualnom srednjem obrazovanju koji se već primenjuje, kao i o dualnim studijama koji još nije u primeni.
On je pohvalio sistem dualnog obrazovanja kao onaj koji nudi više prakse učenicima i rekao da poslodavci shvataju da što pre treba da potpišu ugovore sa školama.
Komentarišući predložene zakone iz oblasti obrazovanja Aleksandar Šešelj, poslanik Srpske radikalne stranke da su oni dobra prilika da se razgovarao o našem obrazovanju koje prati veliki broj skandala u vezi sa udžbenicima. Jedan od poslednjih skandala, kako je rekao, bio je taj da se u udžbeniku istorije za 7. razred objašnjava kako danak u krvi nije bila represivna mera, već prilika za napredovanje u hijerarhiji turskog carstva.
„Otprilike bilo je poželjno da turske haračlije iz neke srpske porodiuce, ili bugarske, otmu jedno dete kako bi ono napredovalo jednog dana u Turskoj“, rekao je Šešelj i upitao da li neko iz Ministarstva prosvete bar prelista udžbenike pre nego što se oni pojave u školi i da li se može postići konsenzus da udžbenici iz srpskog jezikai istorije ne treba da budu samo predmet tržišta.
Replicirajući, ministar prosvete naveo je da su neke loše interpretacije istorije „zatečeno stanje“ i rekao da će se udžbenik za 7. razred menjati. On je naveo da se UNESKO bavi i obrazovanjem i ocenio kako je opasno da Kosovo uđe u UNESKO preko obrazovanja, navodeći kako se Srbija trudi da to onemogući.
„Ova poslanička većina može da „proglasi dan za nož“, pa tako i da usvoji inicijativu da udžbenici istorije i srpskog jezika ne mogu da budu stvar tržišta, jer je reč o kulturi, tradiciji i identitetu koji su važniji od interesa nekog privrednika i tržišta“, rekao je Šešelj.
Bivši ministrar obrazovanja i poslanik SPS Žarko Obradović rekao je da su potrebni veliki napori da se obrazovanje u Srbiji unapredi, ali da država ulaže napore.
Komentarišući izmene Zakona o nacionalnom okviru kvalifikacija on je pohvalio to što sada zahtev za profesionalno priznavanje zainteresovana osoba podnosi Agenciji za kvalifikacija i što profesionalno priznanje obavlja Centar za priznavanje mđunarodnih diploma kao deo Agencije. O obrazovanju, ali iz drugog ugla govorio je i Marjan Rističević, poslanik sa listre SNS koji je izrazio zabrinurtost za sudbinu visokog obrazovanja u kome studenete obrazuju ljudi poput Vesne Pešić, Dušana Teodoroviuća, Jove Bakića ili Janka Veselinovića.
„Ja sam zabrinut za studente kojima predaje Dušan Teodorović, naročitro kada preedaje patrriotizam, a sam je početkom rata pobegao na agresorsku stranu u Ameriku . zamislite studente koje obučava Jovo Bakić . Mora da ih obučava kako po ustaškom modelu pustiti Savom i Dunavom političke protivnike. Ili zamislite Vesnu Pešić sa pričom – cev u glavu . Izuzetno sam zabrinut za studente Beoigradskog univerziteta koja je podložna političkim pritriscima i pritiscima ulice ovih drugosrbijanaca“, naveo je Rističević, priznajućiu da priznajući da nije neko ko podućava studente, ali da poneki traktorista i od njaga može nešpto da nauči.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.