U nedelju se održava drugi krug predsedničkih izbora u Francuskoj. Neposredno po zatvaranju birališta u 20 časova znaće se preliminarni rezultat – da li će na čelu države u narednih pet godina prvi put biti žena, Segolen Roajal, kandidatkinja Socijalističke partije (PS), ili Nikola Sarkozi iz desničarskog vladajućeg Ujedinjenog narodnog pokreta (UMP).

U nedelju se održava drugi krug predsedničkih izbora u Francuskoj. Neposredno po zatvaranju birališta u 20 časova znaće se preliminarni rezultat – da li će na čelu države u narednih pet godina prvi put biti žena, Segolen Roajal, kandidatkinja Socijalističke partije (PS), ili Nikola Sarkozi iz desničarskog vladajućeg Ujedinjenog narodnog pokreta (UMP). Najkasnije do 16. maja odlazeći predsednik Žak Širak predaće vlast pobednici ili pobedniku drugog kruga. Sadašnji predsednik vlade Dominik d’Vilpen će bez odlaganja dati ostavku, a istog dana novi šef države će dati mandat novom predsedniku vlade koji će odmah stupiti na dužnost. Za mesec dana, 10. juna i u drugom krugu 17. juna održaće se izbori za Skupštinu Francuske.

Roajal: Pobeda Sarkozija opasna za Francusku

Pariz – Francuskoj preti nasilje ako kandidat desnice Nikola Sarkozi pobedi u drugom krugu predsedničkih izbora, rekla je juče kandidatkinja socijalista Segolen Roajal. Ona je svog rivala optužila da laže i deli Francusku. Roajalova je za radio Er-Te-El rekla da bi pobeda Sarkozija na izborima bila „opasan izbor“. „Moja je dužnost danas da upozorim ljude na rizik njegove kandidature u svetlu nasilja i brutalnosti koji bi se probudili u zemlji (ako bi on pobedio)“, rekla je Roajalova. Ona je dodala da misli da će stvarno doći do nasilja. Tokom 2005. godine u predgrađima francuskih gradova, naseljenih uglavnom imigrantima, izbili su neredi.

U petak uveče nastupila je izborna tišina tokom koje nema političkih skupova, izjava, reklamiranja kandidata, kao ni objavljivanja istraživanja javnog mnjenja. Prema ispitivanjima održanim neposredno pre televizijskog duela između dva kandidata u sredu uveče i izjave Fransoa Bajrua, koji je dobio u prvom krugu 18,57 odsto glasova, da neće glasati za Sarkozija „čak i po cenu da podeli svoje pristalice“, Sarkozi je sa četiri do pet odsto više glasova ispred Roajalove, uz 17 odsto još uvek neodlučnih. Posle televizijskog sučeljavanja jedino Figaro, blizak Sarkoziju, daje rezultat ispitivanja naručenih za njegov račun prema kojima Sarkozi ima prednost od 9 odsto.
Pobednika televizijskog duela koji je trajao 2 časa i 40 minuta, tokom kojeg je Roajalova bila energična i ofanzivna a Sarkozi miran, prvenstveno vodeći računa da ne izgubi kontrolu nad sobom, zapravo nema. Preko 20 miliona gledalaca dve najveće televizijske stanice, javnog servisa FR2 i privatne TF1, kao i više manjih kablovskih, veruju da je upravo njihov kandidat ostavio bolji utisak tokom duela. Ipak, nije oboren rekord gledanosti iako je ovo prvi izborni duel posle 12 godina, jer je sadašnji predsednik Širak odbio da razgovara s Le Penom 2002. Najveću gledanost, 30 miliona, imala su televizijska sučeljavanja Valeri Žiskar d’Estena s Fransoa Miteranom za izbore 1981. i Miterana i Širaka pred izbore 1988, dok je na trećem mestu s preko 22 miliona gledalaca fudbalska utakmica Francuska – Portugalija, polufinale svetskog prvenstva 2006.
Očekuje se da će izlaznost u drugom krugu biti manja od 85 odsto ostvarenih u prvom krugu, što zbog manje motivisanosti građana čiji kandidat nije prošao u drugi krug, što zbog poziva Le Pena njegovim glasačima da bojkotuju izbore i, najzad, što će mnogi građani spojiti vikend s neradnim utorkom, 8. majem, danom pobede u II svetskom ratu i iskoristiti ga za kraći odmor. Ko će imati koristi od eventualne manje izlaznosti ostaje da se vidi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari