Automatizacija i robotizacija su jedan od načina da se poboljša efikasnost i naprave uštede, a u fabriku opekarskih proizvoda Univerzum, pogon u Inđiji, investirali smo šest miliona evra i nameravamo da uložimo još pet. Biće to najsavremenija fabrika ove vrste u Srbiji i regionu, rekao je direktor ove fabrike u Inđiji Milan Jeftić prilikom puštanja u rad automatizovane proizvodnje u inđijskoj ciglani.

Kako je u ovoj fabrici automatizacija bila na niskom nivou, vlasnici firme Univerzum iz Aranđelovca braća Branko i Zoran Spasojević koji su kupili ciglanu koja postoji punih 130 godina, rešili su da od nje naprave najsavremeniju ciglanu u Srbiji i jednu od najboljih u regionu. U proteklih pola godine u rekonstrukciju, automatizaciju i robotizaciju investirali su šest miliona evra.

Danas, umesto 130 radnika koliko ih je radilo lane, radi 80, a kada se završi i druga faza investicije ciglana će imati sto radnika. Takođe, proizvodnja koja je bila 30.000 komada dnevno, sada iznosi 45.000. Za drugi fazu predviđena su još dva robota, a planirano je da se dnevno proizvodi 80.000 komada giter blokova.

Inače, srpske kompanije su odradile kompletan proces automatizacije ciglane. Prva srpska fabrika robotskih linija CM Elektroniks uradila je robotski deo i u ovaj proces integrisala dve različite robotske ruke. Ovde kažu i da za plasman ne strahuju, jer kada imaju kvalitetan proizvod izvoz nije problem. Vele da su giter blokovi veoma traženi u Rumuniji, Bugarskoj, Mađarskoj i bivšim jugoslovenskim republikama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari