Za razliku od prethodnih konkursa, na kojima su udžbenike pregledale komisije Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, ovaj put Ministarstvo prosvete je formiralo svoju komisiju. Članovi te komisije su davali paušalne ocene o kvalitetu udžbenika – tvrdi Gordana Knežević-Orlić iz izdavačke kuće Klet.
Za razliku od prethodnih konkursa, na kojima su udžbenike pregledale komisije Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, ovaj put Ministarstvo prosvete je formiralo svoju komisiju. Članovi te komisije su davali paušalne ocene o kvalitetu udžbenika – tvrdi Gordana Knežević-Orlić iz izdavačke kuće Klet. O tome, kako navodi, svedoči i fotokopija stručnog mišljenja jedne od komisija u kome stoje i ovakvi zaključi: „terminologija je nije sasvim primerena uzrastu“, „vrednosti sadržaji nedovoljno su u funkciji ostvarivanja obrazovno-vaspitnih ciljeva“ i slično.
Privatni izdavači i dalje ne odustaju od kompromisnog rešenja da svim udžbenicima koji su u ranijim pregledima odobreni, a na aprilskom konkursu negativno ocenjeni, budu produžena rešenja u ovoj školskoj godini, a da u toku godine bude urađena ozbiljna analiza tih knjiga.
Gordana Knežević-Orlić, direktorka izdavačke kuće Klet, kaže za Danas da roditelji neće biti oštećeni i da će, ukoliko Ministarstvo ne bude promenilo svoj stav, izdavači jedni drugima ustupiti knjige, odnosno zameniti udžbenike koji nisu odobreni naslovima koji su dobili zeleno svetlo za upotrebu u ovoj školskoj godini. Oni takođe najavljuju da neće odustati „dok celu stvar ne izguraju na čistinu“ i da će tužiti državu zato što je prekršila zakon o slobodnom pristupu tržištu.
Na pitanje novinara Danasa na osnovu čijeg obećanja „da će sve biti u redu“ su se upustili u štampanje i prodaju udžbenika od prvog do petog razreda kojima u tom trenutku nisu bila produžena rešenja, Knežević-Orlić kaže da su takva uveravanja dobili od bivšeg državnog sekretara Ministarstva prosvete Mirjane Jovanović. Naša sagovornica podseća da je aprilski konkurs, na kome je tražena revizija svih naslova od prvog do petog razreda, sporan ne samo zbog datuma raspisivanja, već i zbog toga što je, po nalogu pomoćnica ministra Milke Andrić i Vesne File, prvi put otkad je uveden ogled, komisijama zabranjeno da komuniciraju sa izdavačima, „radi poboljšanja kvaliteta udžbenika“.
Prema rečima Knežević-Orlić, odluka o reviziji već odobrenih naslova je doneta radi stvaranja nesigurnosti među nastavnicima i da bi se omogućilo državnom Zavodu za udžbenike da proda što više knjiga.
Povodom optužbi koje su privatnici izneli na račun državnog izdavača juče se saopštenjem oglasio i Zavod za udžbenike, u kome se navodi da su napadi na tu kuću netačni i nekorektni.
„Komisije Ministarstva prosvete su ocenile kvalitet ponuđenih rukopisa i Zavoda i drugih izdavača po istim kriterijumima i po važećoj proceduri, čak su udžbenici Zavoda u proveri morali da prođu instancu više – Nacionalni prosvetni savet. Još uvek važeći Zakon o udžbenicima poznaje jedino Zavod kao ovlašćenog izdavača, a oni koji su učestvovali na ogledima za odobrenje morali su znati da prodaju udžbenike koji još uvek nemaju odobrenje za upotrebu u nastavi za školsku 2008-2009. godinu“, navodi se u saopštenju.
Na komentar novinara Danasa da je i Zavod nudio u pretplati udžbenike za šesti razred pre nego što je dobio zvanična odobrenja Nacionalnog prosvetnog saveta, odgovorni urednik u toj izdavačkoj kući Slobodanka Ružičić odgovara da „nikad ne bi štampali knjige za koje nemaju odobrenje“ i da „nisu isporučivali udžbenike koji nisu odobreni“.
I državni i privatni izdavači slažu se u dve stvari: da je došlo vreme za analizu dosadašnjeg učinka ogleda o izdavanju udžbenika i da je neophodno što pre doneti novi zakon o udžbenicima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.