Radovi na obnovi Golubačke tvrđave na Dunavu koja je spomenik kulture od izuzetnog značaja, zbog velikog kašnjenja izvođača radova trajaće skoro duplo duže nego što je planirano, a koštaće bar za trećinu više novca nego što je predviđeno, pokazuje istraživanje Insajdera.
Obnova Golubačke tvrđave koju sprovodi Austrijska razvojna agencija (ADA) sa 6, 6 miliona evra iz evropskih fondova, počela je u septembru 2014. godine, a trebalo je da se završi 30. juna prošle godine.
Nakon isteka roka, EU je povukla milion evra neutrošenih sredstava. Za sada ne postoji zvaničan podatak da li je i na šta potrošeno preostalih 5, 6 miliona evra. Ipak, dodatna sredstva za nastavak projekta obezbeđena su Memorandumom koji su u junu 2016. potpisali Rasim Lajić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija, i Klaus Kaper, direktor ADA-e u Beogradu, čime je rok za završetak produžen do kraja 2017. ADA će dati dodatnih 800.000 evra što se procenjuje kao dovoljno za radove do kraja aprila ove godine, dok bi nakon toga iz fondova EU trebalo da stigne još 2, 1 milion.
Prema istraživanju Insajdera, najodgovorniji za probijanje roka i podizanje troškova obnove jesu izvođači radova i stručni nadzor. Po njima najdrastičniji primer je firma „Ornament“ iz Beograda koja je prednjačila u kašnjenju i menjanju prvobitnih projektnih planova. Projekat revitalizacije Golubačke tvrđave je radilo pet izvođača za pet različitih poslova. „Ornament“ je pobedio na tenderu za centralni deo projekta, rekonstrukciju same tvrđave, tvrdeći da će čitav posao uraditi za 1, 7 miliona evra, pola miliona jeftinije, nego što je bilo predviđeno projektom. Međutim, Stručni nadzor zadužen za kontrolu radova je već nakon mesec dana od početka obnove konstatovao da „Ornament“ ne može da ispuni uslove i da će biti potrebno još novca.
„Ornament“ je na promenu troškova imao pravo s obzirom ne to da cena troškova ugovorom nije fiksno definisana, već je bila određivana na osnovu jedinice mere koju predlaže „Ornament“, a odobrava Stručni nadzor. Prema istraživanju Insajdera, ovu ugovornu klauzulu „Ornament“ je koristio da podigne nivo troškova, a jedan od primera je i raščišćavanje zelenila na „Kuli 4“. Za taj posao je projektom bilo predviđeno 60 sati rada i trošak od 600 evra. Međutim, nakon zahteva „Ornamenta“, s kojim se saglasio stručni nadzor, za taj posao je bilo potrebno čak 630 sati, a trošak je tako narastao na 16.380 evra. Arhitektkinja Marija Jovin, ko autor projekta „Revitalizacija Golubačke tvrđave“, tvrdi za Insajder.net da ovaj primer najbolje ilustruje mehanizam rada „Ornamenta“.
– To famozno zelenilo na tvrđavi za koje je potrebno toliko sati rada je bilo drvo koje je izraslo visoko iznad kule. Sami procenite da li je za seču jednog drveta potrebno 630 sati rada, rekla je Jovin.
O tome ko će dobiti poslove na obnovi ove srednjovekovne tvrđave na ulazu u Đerdapsku klisuru odlučivala je ADA, preko je koje Evropska unija plasirala sredstva. Stručni nadzor je obavljala firma SAFAGE DOO iz Beograda, dok je novac zvanično isplaćivalo preduzeće „Golubačka tvrđava“ koje je za potrebe projekta osnovala država Srbija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.