Proteklih godina bilo je poboljšanja, ali položaj romske nacionalne zajednice i dalje nije zadovoljavajući, pogotovo Romkinja, ocenila je danas Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Jonković, pozivajući celo društvo da se angažuje na poboljšanju položaja ove zajednice.
Ona je, na forumu posvećenom borbi protiv diskriminacije Roma i Romkinja u Srbiji, posebno ukazala na potrebu njihovog školovanja kako bi se izašlo iz „začaranog kruga“, jer je to jedan od neophodnih elemenata da se izbore sa siromaštvom koje vodi do daljih problema u njihovom životu.
Govoreći o položaju Romkinja, Janković je rekla da one trpe diskriminaciju po dva osnova, zbog nacionalne pripadnosti i kao žene, napominjući da su veliki problem rani brakovi jer ih je skoro pola u uzrastu od 15 do 19 godina u braku ili vanbračnoj zajednici.
Janković je ukazala na značajnu ulogu medija jer se nekad prilozima održavaju predrasude i stereotipi o Romima dok se sporadično govori o njima afirmativno, ali se često spominju kad su u medijima teme nasilje i siromaštvo.
Želim da žive sa nama, a ne pored nas, rekla je Janković, podsetivši da je ove godine doneta Strategija za socijalno uključivanje Roma za period 2016-25.
Direktor nemačke organizacija za međunarodnu saradnju GIZ) Gerhard Sipel, koje je pomoglo održavanje ovog foruma, je rekao da ne može da ponudi gotov recept, ali GIZ podržava da
ovdašnje društvo dođe do svojih odgovora.
On je podsetio da je od početka procesa tranzicije u Srbiji Nemačka izdvojila oko milijardu i po evra za održivi razvoj u Srbiji, što čini Nemačku najvećim bilateralnim donatorom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.