Zapadni mediji ocenjuju da je to još jedan uspeh Vladimira Putina na putu ostvarenja namere da ruska prirodna bogatstva vrati pod kontrolu i u vlasništvo ruske države: ruska naftna kompanija Rosnjeft juče je objavila da je kupila celu naftnu kompaniju TNK-BP i tako, po eksploataciji nafte, postala najveća na svetu. Tako se Rosnjeft, pišu zapadni mediji, na svetskom energetskom tronu pridružio Gaspromu, najvećoj kompaniji za proizvodnju gasa.


Pošto tokom pet godina nije uspela da reši sporove sa partnerima iz konzorcijuma ruskih oligarha AAR, britanska naftna kompanija Britiš petroleum prodala je svoju polovinu u TNK-BP većinski državnoj naftnoj kompaniji Rosnjeft za 17,1 milijardu dolara i 12,84 odsto udela u Rosnjeftu, a juče je potvrđeno da su se na isti korak odlučili i ruski oligarsi iz AAR zato „što ne žele da budu partneri državne kompanije Rosnjeft jer je poslednjih godina imala niske tržišne rezultate“. Svoju polovinu u TNK-BP konzorcijum AAR je prodao za 28 milijardi evra.

Britiš petroleum se ponudio da po ceni od osam dolara po akciji otkupi još 5,66 odsto akcija u Rosnjeftu, ponuda važi do 3. decembra ove godine. Ruska država vlasnik je 75,5 odsto Rosnjefta, a Britiš petroleum je drugi po veličini akcionar te kompanije.

Kako je objavio ruski list Komersant, Rosnjeft i TNK-BP imaju sada dnevnu preradu nafte od 2,41 milion barela plus 1,76 miliona barela. Radi poređenja, dnevna prerada američkog Exxon Mobile je 2,21 miliona barela, a kineske kompanije PetroChina 2,49 miliona barela. Rosnjeft sada daleko prednjači i po potvrđenim rezervama nafte i gasa kojima raspolaže.

I šef Rosnjefta Igor Sečin i ruski predsednik Vladimir Putin juče su pozdravili novouspostavljeno partnerstvo sa BP čije će znanje i iskustvo, rekao je Sečin, biti od velike koristi Rosnjeftu i Rusiji u primeni međunarodnih standarda, pa time od značaja za ekonomiju cele Rusije, rekao je Putin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari