Rudnik u Americi koji prema Ani Brnabić "počinje" kopanje litijuma, još nije ni dobio dozvole lokalnih vlasti 1foto (BETAPHOTO/VLADA SRBIJE/Peđa Vučković)

U nameri da minimizira ekološku opasnost od rudarenja litijuma i diskredituje one koji se protive eksploataciji te rude u Srbiji, predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izvukla je rudnik iz američke države Severne Karoline.

Odgovarajući ekološkom aktivisti Savu Manojloviću, Brnabić je u autorskom tekstu objavljenom na sajtu Vlade istakla da on ne zna da Severna Karolina u Sjedinjenim Američkim Državama “počinje rudarenje litijuma na samo nekih 45 kilometara od grada Šarlot koji ima nekih milion stanovnika”.

– Тako da – da, neke zemlje rudare litijum u neposrednoj blizini „naseljenog“ mesta od nekih milion ljudi, neke izvlače svoju naftu na otvorenom moru, i te zemlje koriste sve svoje resurse da napreduju i dalje se razvijaju iako su već među najrazvijenijim zemljama sveta, poentirala je Brnabić.

Problem sa tim primerom što se njime ne dokazuje ono što predsednica Vlade želi. Naime, rudarenje litijuma u okolini Šarlota još uvek nije počelo, a veliko je pitanje da li će ikada i početi.

Precizno govoreći, rudnik litijuma planiran je u okrugu Gaston u saveznoj državi Severna Karolina, koji se nalazi na približno 45 kilometara od Šarlota. Rudnik želi da otvori kompanija Piedmont Lithium, na površini od približno 600 hektara.

Međutim, stvari ne idu baš glatko. Kompanija se prvi put 2021. godine saveznim vlastima prijavila kako bi dobila dozvolu za rudarenje. Međutim, od tada su vlasti čak u tri navrata tražili od kompanije da prijavu dopuni dodatnim informacijama o uticaju na životnu sredinu. Poslednji takav zahtev, kako prenosi Rojters, vlasti su donele krajem maja dajući kompaniji rok od šest meseci da dostavi tražene informacije i studije.

Paralelno, i na lokalnom nivou su se pojavili problemi po kompaniju koja želi da otvori rudnik litijuma. Iako je oko 170 vlasnika kuća i zemlje svoju imovinu prodalo ili iznajmilo kompaniji Piedmont Lithium, postoji deo građana okruga Gaston koji se tome protivi. A osim dozvola Severne Karoline, da bi se otvorio rudnik potrebne su i dozvole lokalne samouprave.

Zamerke koji lokalni žitelji imaju na otvaranje rudnika u okrugu Gaston, ne razlikuju se mnogo od argumentacije koja je mogla da se čuje u Gornjim Nedeljicama, selu u Srbiji u kojem je planirano otvaranje sličnog rudnika.

Ono u čemu se situacija iz SAD i Srbije upadljivo razlikuje je u proceduri koja prethodi donošenju potrebnih dozvola i izmeni lokalnih propisa. Naime, u okrugu Gaston se povremeno organizuju saslušanja na koja se pozivaju predstavnici kompanije, ali i građani koji se protive izgradnji rudnika. Sednice traju satima, i na sva pitanja predstavnici kompanije iscrpno odgovaraju.

Poslednja takva sednica održana je početkom avgusta ove godine, kada je predsedavajući odbora iz redova Republikanaca Čed Braun oštro kritikovao generalnog direktora kompanije Piedmont zbog toga što se nije pojavio.

– Vaš direktor je odbio da dođe večeras. Znao je za ovaj sastanak mesecima unapred. Ja moram ovim ljudima (građanima prim. nov.) da kažem da vi želite da im pomognete. To me ubija iznutra jer ja moram da odgovaram na njihova pitanja o ovom projektu svakog dana. Zovu me mediji svakog dana. Jel on (direktor) misli da ovo nije važno, rekao je Braun predstavnicima kompanije koji su bili prisutni na saslušanju. Uzgred, osim političara, pitanja predstavnicima kompanije mogli su da postvljaju i građani koji su odbili da prodaju imanja kompaniji.

I pored zastoja sa dozvolama direktor kompanije Piedmont Lithium Kit Filips je optimističan da će kompanija dobiti zeleno svetlo za početak radova naredne godine, te da bi rudnik mogao da počne sa radom u 2026-oj godini.

Političari koji o ovom treba da odluče, ne dele taj optimizam. Kako je već spomenuti Čed Braun rekao za lokalne medije, trenutno su šanse 50-50 da će rudnik dobiti dozvole za bušenje, te da bi pre odluke morao da dobije još mnogo informacija.

Dobar indikator poverenja u izglede da će rudnik biti otvor je i cena akcija kompanije Piedmont Lithium. Vrednost akcija je dramatično skočila kada je objavljeno da je kompanije sklopila dogovor sa kompanijom Tesla koja proizvodi električne automobile na litijumske baterije. Međutim, sa odugovlačenjem procesa dobijanja dozvola pojavili su se investitori koji se klade na pad vrednosti akcija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari