Kraljevo obeležava prvu godišnjicu zemljotresa jačine 5,4 Rihtera, kada su poginule dve osobe, 180 povređeno, a oko 15.000 objekata oštećeno.
Prema rečima gradonačelnika Ljubiše Simovića, između 23.000 i 24.000 Kraljevčana u međuvremenu je dobilo neku vrstu pomoći.
– Iskazana solidarnost države i donatora pokazuje da nam nijedna vrata nisu bila zatvorena – kaže on.
U obnovu Kraljeva uloženo je oko 2,5 milijardi dinara, od čega su oko 350 miliona dinara obezbedila mnogobrojna privatna i javna preduzeća, dijaspora, javne ličnosti, udruženja, ambasade, bratski gradovi, a sve ostalo vlada iz republičkog budžeta.
Podignute su 463 nove montažne kuće za one koje je zemljotres ostavio bez krova nad glavom, oko 1.500 porodica čije su kuće bile teško oštećene dobilo je novčanu pomoć za projekte i materijal neophodan za konstruktivnu sanaciju. Vlasnicima oko 11.500 lakše oštećenih objekata isplaćene su nadoknade, čija je visina zavisila od procenjene štete, i novčana protivvrednost građevinskog materijala po specifikaciji za popravku.
Prema procenama nadležnih, obnovljena je polovina stambenog fonda u gradu. Konstruktivno su sanirane 32 zgrade, a sredstva za popravku dobilo je oko 7.000 vlasnika stanova.
Blok od 24 stare zgrade, za koje je procenjeno da ih ne vredi popravljati, obuhvaćen je Projektom urbane revitalizacije Kraljeva. Njime je država konkurisala za kredit vredan 18 miliona evra kod Evropske investicione i Evropske banke za obnovu i razvoj, a nastavak pregovora zakazan je za 16. novembar.
Gradonačelnik Simović ocenjuje da treba sačekati zvaničnu procenu ukupne štete, iako podaci sa terena ukazuju da šteta samo na stambenim objektima iznosi više od 30 miliona evra, što daleko nadmašuje iznos sredstava uloženih u obnovu.
– Podignute su 463 nove kuće, ali oko 800 objekata u privatnom vlasništvu imalo je stopostotna oštećenja. Iako su u pitanju vikendice, pomoćni objekti ili kuće u kojima niko nije stanovao, ipak je u pitanju šteta – naveo je Simović. Prema njegovim rečima, preostaje da policija i službe katastra provere podatke, kao i procesuiranje predmeta građana koji su dobili nove kuće na mestu srušenih starih u kojima, kako je istragom utvrđeno, niko nije živeo.
Završena je i sanacija kraljevačkih osnovnih i srednjih škola u koju je uloženo više od 150 miliona dinara budžetskih i donatorskih sredstava.
Kraljevčani su, uglavnom, zadovoljni brzinom i efikasnošću obnove i iskazanom solidarnošću, mada ima i onih koji smatraju da je moglo više, brže i bolje.
Zahvalnost donatorima
Brojni donatori koji su pomogli u saniranju posledica zemljotresa, prisustvovaće danas obeležavanju godišnjice te katastrofe u Multimedijalnom centru Kwart u Kraljevu. Njima će se obratiti gradonačelnik Ljubiša Simović i ministar za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković. Markovića, koji je do 1. oktobra ove godine bio koordinator Vlade Srbije za saniranje posledica zemljotresa, Skupština grada Kraljeva, povodom praznika grada – Kraljevdana, 7. oktobra, proglasila je zaslužnim građaninom.
Zdravstveni objekti
Poliklinika i Hirurški blok su sanirani, dok Internistička bolnica čeka sanaciju za koju će, prema upravo završenom projektu, biti potrebno oko 85 miliona dinara. Izgradnja nove zgrade Zavoda za javno zdravlje, koji je jedini od svih javnih objekata zbog teških oštećenja u zemljotresu morao da bude srušen, još nije počela. Ministarstvo zdravlja je izdvojilo 26 miliona dinara, što je dovoljno za izgradnju temelja i prizemlja zgrade od oko 2.300 kvadrata, koja će koštati oko 160 miliona dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.