Nije nikakva tajna da se onoliki broj država, učesnica pregovora o Siriji, u te pregovore gura ili su gurane kako bi obezbedile i pojačale svoj budući uticaj i u toj državi i na Bliskom istoku u celini. Ruskog ministra inostranih poslova Sergeja Lavrova i njegove saradnike navodno je iznenadila jučerašnja medijska ofanziva koja rusku intervenciju u Siriji prikazuje kao poduhvat skromnih rezultata, a visoke cene.

Zvanična predstavnica Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova zatražila je objašnjenje od Stejt departmenta zbog informacije koju je juče, prema ruskim saznanjima, američka ambasada u Moskvi uputila na adrese moskovskih medija, a u kojoj se, kako je ona rekla, podrobno i direktno optužuje ruska strana za pogibiju civila u Siriji i dokazuje da žrtve ruskih akcija u Siriji nisu teroristi nego predstavnici sirijske opozicije i civilni objekti. Zaharova je označila britansku grupu za zaštitu ljudskih prava u Siriji kao izvor te informacije i podsetila da je ruska strana od SAD više puta bezuspešno tražila da joj otkriju koji su to civilni ciljevi koje su ruske vazdušne snage pogodile. Zanimljivo je da zapadni mediji ne prestaju da pišu o opozicionim i civilnim žrtvama ruske operacije, dok predstavnici Pentagona takođe ne prestaju da demantuju da među žrtvama ima predstavnika sirijske opozicije koje podržavaju SAD. I Međunarodni crveni krst u Siriji je saopštio da ne može da potvrdi pisanje medija o ruskim udarima po civilnim ciljevima. Međutim, ruski mediji su preneli saopštenje „Lekara bez granica“ da je od kraja septembra pogođeno najmanje 12 bolnica na severu Sirije, pri čemu je poginulo 35, a ranjena 72 čoveka. Nije eksplicitno saopšteno ko je bolnice bombardovao.

Da sirijska armija na kopnu zasad postiže skromne uspehe, uprkos ruskoj podršci iz vazduha, potvrdio je nedavno i ruski predsednik Vladimir Putin. Ovom su se temom juče bavili mnogi ugledni zapadni mediji (recimo nemački Cajt), ali i Die Presse, ključni list u Beču, koji je domaćin juče započetog sirijskog sastanka. U vrlo opširnom tekstu list tvrdi da ruske vazdušne snage od 30. septembra dnevno izvode 40 akcija sa 36 aviona i 20 borbenih helikoptera i da je sirijska akcija Ruse već koštala 100 miliona evra, da su joj rezultati, prema metaforičnom komentaru jednog neimenovanog oficira sirijske armije ovakvi: „za 50 santimetara dobijene zemlje, 24 izgubljena tenka i 250 (izgubljenih) vojnika“. List tvrdi da su snage protiv kojih ratuje sirijska armija potpomognuta ruskim vazdušnim snagama na nekim frontovima čak prešle u ofanzivu.

Die Presse sugerira da bi razlog za slabo napredovanje sirijske armije mogle da budu BGM-71-TOW- američke protivtenkovske rakete koje su SAD ranije na kašičicu i nakon strogih provera isporučivale nekim grupacijama u Siriji koje podržavaju sve strahujući da bi mogle da završe u rukama džihadista, a odnedavno ih je čak 500 isporučila Saudijska Arabija ne brinući mnogo o ranijim američkim rezervama. Tim raketama je uništeno najmanje 60 tenkovai drugih oklopnih vozila sirijske armije, a bez „tenkovske zaštite svaka zemaljska ofanziva završava se zbrkom“. Ruski vojni zvaničnici, tvrdi Die Presse, a takve se rasprave mogu naći i u ruskim medijima, za nezadovoljavajuće napredovanje okrivljuju pre svega sirijsku armiju jer ih, kaže Die Presse, snabdeva nedovoljnim, pogrešnim i zastarelim informacijama. Pošto kratki izviđački letovi ruskih dronova nisu dovoljni da se pravi ciljevi lokalizuju, Moskva je, piše Die Presse, u Siriju poslala svoje specijalne jedinice iz Ukrajine (!), koje će pratiti sirijske trupe, ali neće učestvovati u njihovim ratnim operacijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari